jasan

Jaký vztah, pokud je, má hmotnost a gravitace?

Původní dotaz
Jaký vztah,je-li ,má hmotnost a gravitace?

Odpovědi
Kepler

V okolním makrosvětě, kde jde o relativně slabá gravitační pole a malé rychlosti si vystačíme Newtonovým gravitačním zákonem. Gravitační síla se zmenšuje s druhou mocninou vzdálenosti od tělesa.

F(g)=Gm(1)m(2) / r (exp)2

kde
Fg je síla působící mezi dvěma hmotnými tělesy
m1 je hmotnost prvního tělesa
m2 je hmotnost druhého tělesa
r je vzdálenost mezi tělesy
G je gravitační konstanta, která se rovná přibližně: G = 6.67×10−11 N m2 kg-2

Pro ostatní oblasti (makrokosmos) pak platí obecná teorie relativity.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Gravitace

Dochy

Úzce spolu souvisí. Hmotnost tělesa udává jeho míru jeho setrvačnosti a gravitačního působení na další hmotná tělesa. Přitom bylo experimentálně ověřeno že mezi hmotností, setrvačnou silou a gravitační silou je přímá úměra (pokud ostatní vlivy budeme uvažovat konstantní).
Pojmy „hmotnost“ i „gravitace“ je možné považovat za fyzikální jevy, ale „hmotnost“ je zároveň fyzikální vlastnost. Můžu říct:
Hmotnost tohoto tělesa je 5kg.
Nemohu říct:
Gravitace tohoto tělesa je xxxxxx

Kepler

Jednotka gravitace zřejmě není, protože se jedná o značně proměnlivou veličinu, ale lze ji vyjádřit jako veličinu poměrovou: gravitace na povrchu Měsíce je 6× slabší, než na povrchu Země, na Marsu 3× slabší a na Jupiteru 2,5× silnější. Možná by šlo i definovat jednotku: jeden grav = síla působící mezi dvěma tělesy o hmotnosti po 1 petakg na vzdálenost 1 m. Ale taková jednotka by asi neměla využití.

Dochy

Všechny tyto vztahy jsou popsány jinými veličinami. Přimyslet k tomu další jednotku (která navíc bude záviset na dalších podmínkách) asi nedává smysl…

jasan

jde o to že když dojde ke zhroucení hvězdy vlivem gravitace do sebe,jak je tedy možné že ravitace je více než hmoty?co tedy gravitaci vytváří když jí může být silnějsí než hmotnost?

Dochy

Zkus to prosím napsat znova a lépe. Není mi jasné co myslíš tím „gravitace je víc než hmoty“ a „jí může být silnější než hmotnost“