Heroes

Jaký význam ve větě má: jen a pouze?

Nejlepší odpověď
annas

"Jen

  1. příslovce = s význ. omezení., vymezení., zdůraznění., nic víc (jiného) než to, ne jinak, pouze; myslí jen a jen na sebe; ten vlak jezdí jen v neděli
  2. částice
  1. cit. s význ. vybízecím: jen se neboj!; jen tam jdi!

b). cit. s význ. odstínem varování (rozkaz se mění v zákaz, zákaz v zdůrazněný příkaz): jen se opovaž!; jen to nedones a uvidíš!
c). zdůraz.: z koní se jen kouřilo; liják jen spustit; hovor. ve spoj. jen jestli, když, kdyby, aby: jen když, jen jestli přijde; jen kdyby, jen aby přišel
-
3. spojka – sp. podř. čas. sotvaže, jakmile

Pouze
příslvoce – synonymum pro jen ve významu 1. myslí pouze na sebe."

Pro ověření poslouží
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/

Další odpovědi
led

Význam ve zvýraznění a stupňování synonyma „jen“ napríklad
„Jen já,
Já,
jenom Já,
použe JÁ…
výhradně (a pouze) JÁ
I když cochee již přede mnou,
silně zdůraznil pouhé prosté "jen“,
přeci jen, ne pouze já, tvůj bodík zaslouží…

cochee

Silné zdůraznění pouhého prostého „jen.“

pucipuci

Myslím,že nemusí to být zvýraznění za každou cenu,může to být doplnění skutečnosti. Jen dnes,pouze na půl hodiny. Jen 99Kč,pouze dnes apod.Ale v tom holém kontextu jen pouze -já znám heslo,chce autor dát důraz na to zvýraznění

led

annas, lze výraz „pouze“ použít i v přeneseném významu?

annas

Myslíte např. toto?

„Vždycky se špatně oženil, kdo se ženil pouze očima“. Holeček – PSJC

led

Heroes „cochee vypadá jako vopíca. Ty líp.“
co kdybys napsal: „cochee vypadá jako vopíca, jenom ty líp. O sobě (viz avatar) to říct nemůžu i když máme společné předky Pána a Paní Lidoopovi“
Nevím, zda avatar cochee představuje opici, podle mne jde spíš o původního obyvatele Afroasijských zemí.

ivzez

Nemělo by být:
…pana a paní Lidoopovy…?

led

ivzez, ďakujem za upozornenie. Už pomaly začínam zabúdať.