perwin

Jaký význam mají rezistory v el. obvodu?

Omlouvám se, pokud vám moje otázka připadá vážně tak hloupá. Já moc dobře vím, že se používají proto, aby snížili proud (či napětí, pokud jsou použity jako dělič) v daném obvodu. Ale nechápu jednu věc: vždyť obvodem přeci prochází takový proud, který si odebere spotřebič zapojený v obvodu, ne? Tak jaký má tedy smysl spotřebovávat proud rezistorem, když si nakonec stejně spotřebič za rezistorem vezme přesně tolik proudu ze zdroje, kolik potřebuje?
Děkuji za vysvětlení.

Nejlepší odpověď
Dochy

Je to trochu složitější, ale v zásadě: Sériově zařazeným rezistorem mezi ideální zdroj napětí (síť) a spotřebič už přestává platit, že si spotřebič vezme tolik proudu kolik potřebuje. Ono vrážet úmyslně rezistor mezi síť a spotřebič, který pro danou síť byl navržen, je až na vyjímky blbost. Rezistor má třeba smysl u báze tranzistoru zapojeného jako spínač se společným emitorem, kdy omezuje proud bází. Bez něj by pravděpodobně došlo ke zničení tranzistoru (předpoklad při tomto zapojení: na bázi je připínáno napájecí napětí). Rezistory jsou často používány třeba v elektronice pro zajištění definovaných parametrů na vstupech/výstupech elektronických obvodů… Rezistory často slouží pro měření proudu (jako bočník) kde zajišťují definovaný převod proudu na napětí, které měříme snáze.
Mají mnoho dalších využití v různých obvodech…

Další odpovědi
mosoj

Jenom snížení proudu to je málo.
Jsou RC obvody (oscilátory) RC, RL obvody jako přenosové články, RLC obvody atd, atd.

orwell

Rezistor předřazený před spotřebič sloužící k omezení velikosti napájecího napětí se používá spíše výjimečně, ale dobře se to vykládá ve škole. Je to možné pouze v případech, kdy proud odebíraný spotřebičem je malý a příliš nekolísá. Jinak by docházelo k velkým energetickým ztrátám a v případě výrazně se měnícího proudu by také výrazně kolísalo i napětí na svorkách spotřebiče (předpokládám jeho odporový charakter). Ale jsou i případy, kdy je nezbytný, např. u paralelních stabilizátorů napětí se Zenerovou diodou, nebo při realizaci obvodu s diodou LED. Také ho najdeš jako zátěž v kolektoru tranzistoru zapojeného jako zesilovač napětí, v emitoru pro zavedení záporné zpětné vazby, v bázi pro nastavení pracovního bodu (jak píše Dochy) a nejen tam. Ve střídavých obvodech může být součástí obvodu s kondenzátorem nebo cívkou určeného k fázovému posuvu mezi napětím a proudem (koukni na zapojení různých RC oscilátorů, měřicích můstků a pod.). Taky se předřadné rezistory používají k úpravě rozsahů voltmetrů, bočníky zase k úpravě proudových rozsahů ampérmetrů, jak píše Dochy. Dál najdeš odrušovací rezistory v obvodech vysokého napětí zapalovací soustavy zážehových motorů, např. v zapalovacích svíčkách, rovněž i kabely k nim jsou konstrukčně vyrobeny s odporem řádově v kiloohmech. Zde je to možné, protože v těchto obvodech protékají maličké proudy, i když je tam vysoké napětí. A našlo by se toho asi víc.

JájsemRaibek

Ale napětí si nevezme tolik, kolik potřebuje. Takže vstupní napětí např. 12V se sníží na přijatelných 10V pro toto zařízení, kdežto druhé potřebuje 11V a další třeba jen 8V.