Shady

Jaký význam má vyobrazení zlatohlávka?

někdy to mívají lidi jako kérku a taky se často vyobrazuje na egyptském bohu Bastet

Nejlepší odpověď
annas

Nevím, kterého zlatohlávk mát na mysli. Ale egyptské bohyně mají často lilii -květinu.
Bohyně Bastet byla obvykle reprezentována jako žena s hlavou domestikovaných koček. Nicméně, až do 1000 př. nl byla zobrazovaná jako lvice.

Zlatohlávků je několik druhů, viz otázka.

Symboly se uvádějí u brouka – symbol štěstí.
Nejmagičtější je lilie bílá a zlatá, který význam symbol si kdo vybere, těžko říct. Bílá lilie – symbol nevinnosti.

JInak lilie zlatohlávek Egyptě a Řecku byla lilie symbolem plodnosti, naděje a budoucnosti. Jak velice byla ve starověku ceněna dokazuje Pliniův výrok. „Patří-li růže ke zlatu mezi rostlinami, pak lilie je stříbrem.“ Prášek z usušené cibule nošený v sáčku na krku přivolává lásku jeho majiteli,zatímco čerstvě utržená lilie naopak účinně odvrací všechna milostná kouzla.

Byla nepostradatelnou rostlinou pro středověké alchymisty, kteří věřili, že cibule mění kov na zlato. Vojáci nosili cibule při sobě a věřili, že jim zajistí nezranitelnost a vítězství v boji. Léčitelé a lékaři používali cibule lilie zlatohlavé na zahánění zlých duchů a léčbu posedlosti, bolesti kloubů a spálenin.

Ahoj,co znamena zlatohlavka?Dekuji
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ahoj-co-znamena-zlatohlavka-dekuji

. Zlatohlávka = dívka se zlatými vlasy, blondýna. Objevovala se zpravidla jako princezna v pohádkách stejně jako Zlatovláska (/synonyma). Např. u bří Brimmů.

2. zlatohlav(ka/ek) – staré pojmenování pro brokát, zlato-háv = roucho zlatem, stříbrem protkané. …

3. Kottův slovník uvádí:
Zlatohlávka = druh jablek

Zlatohlávka místy = zlatohlávek, králíček (pták)

Známý je tvar zlatohlávek = lilie zlatohlavá; brouk zlatohlávek.

Různé zdroje české i anglické

Bastet – http://www.egyp­tianmyths.net/bas­tet.htm