annas

Jaký význam má ve vaší oblasti hovorové slovo holka?

U nás na Hané je to synonymum pro dívku, děvče. Např. Holky, jdeme do kina.

Nemám na mysli hanlivý výraz lehká holka.
Doplňuji:
Nepřidáte další význam tohoto slova? V Čechách prý je trochu jiný než u nás Moravě?

Nejlepší odpověď
vagra

Ve Slezsku/děvucha/,je to stejné jako na Hané-děvče,dívka.

Další odpovědi
1popelka1

Valašsko používá „holku“ ve stejném významu. On je i jiný??
Někdy zaměňuji holky za děvčata.

martina1

Pro holky používá kérkonošské nářečí slovo „děuky“.Má babička tak mluví dodnes a byla sranda,když sem k ní vzala holky pražandy ze školy.Holky měly tílka na ramínkách,což u naší babičky je naprosto nepřípustné a řekla jim"Děuky jedny,vždyť se nastydnete!"Holky se začaly smát,že mám babičku s vyřídilkou a jedna koukala divně,že jí babi nadává.A nedaleko 15km od nás,kde už nebyly Sudety a naše babi říká,že to už jsou ti v kraji,tak tam prarodiče kamarádky říkají holkám ďučata.Jinak já a ostatní vrstevníci,kteří nemluví nářečím,tak používáme holky.A druhá babi mi říká děvče děvče,co si to dělala?:-)

oskar

Mladé děvče.

anonym

Jestli má výraz „holka“ v Čechách jiný význam,než na Moravě,nevím o tom.
Obráceně – na Moravě výraz „kluk“ ?

1popelka1

Tak snad se připojí nějaký Čech… Mám sice v Čechách rodinu, ale s tímto významem jsem se tedy nesetkala, pro mě novinka…

annas

Popelko, v Čechách prý je toto slovo téměř hanlivé. Nedávno jsme o významu diskutovaly se známou. Ale nějak jsme nedošly k závěru, proto jsem dotaz vložila.

kropitko

Tak já nevím,já používám slovo holka často a nevím o tom,že by to mělo mít nějaký jiný význam. Používám ho třeba,když mluvím o své dceři.....ta moje holka atd…tak jen teď doufám,že to nemá nějaký hanlivý význam.

annas

Hanlivý ne, ale jak jsem napsala nahoře, má mít holka v Čechách i jiný význam.