brokol

Jaký význam má ve filmu Spalovač mrtvol dívka s černými vlasy?

Nejsem schopna si film ani po vícerém shlédnutí zdárně ve všech ohledech vyložit, proto se obracím na Vaši pomoc.
Uklízečka je ve filmu v podstatě jediná (mimo jeho vlastní dceru úplně v závěru díla), kdo si viditelně uvědomuje „abnormálnost“ pana Kopfrkingla. Proč je tomu tak? Vidí ji i ostatní?
Zajímal by mě i význam dalších prvků – např. Má nějaký význam, že pan Kopfrkingl navštěvuje každý měsíc prostitutku? Je to i v knize? Co je zač to děvče s černými vlasy, které vidí jen hlavní postava? Co symbolizuje?
Co vyjadřuje (mimo morbidnost) to, že pan Kopfrkingl upraví hřeben nejprve mrtvolu a vzápětí tím samým sám sebe?

Nejlepší odpověď
annas

Odpovím na dva dotazy. Jinak si myslím, že když jste zhédla film několikrát, že byste měla jednán K. a ostatních pochopit. Přece kvůli tomu knihy čtu nebo se dívám na filmy, abych si z nich si z nich něco odnesla.

Určitě jste probírali ve škole poheld na válku jednak obecně jednak jak se na ni dívají spisovatelé – žtidovská tématika, zrůdnost fašismu, manipulace, fanatismus a jeho projevy atd. To všechno se promítá v jednání K. Rozpory – z počátku rodinný život v harmonii x duševní přeměně – páchání zla, jehož pdostatu nepochopil atd.

1. Prostitutka.
Ladislav Fuchs byl homosexuál, svou orientaci musel samozřejmě tajit. Proto jeho častými tématy je strach o život, jeho ohrožení, násilí, nesvoboda., židovská tématika. Uvědomoval si to, že by jako homosexuál mohl skončit za války v koncentračním táboře stejně jako Židé.

Proto si myslím, že návtěva prostituky měla odvést pozornost od skutečné autorovy orientace.

2. Dívka s černými vlasy, v černých šatech, jako by nadpozemská, se objevuje se několikrát, nemluví. Vždy se K. zjeví tam, když k něčemu špatnému dojde, když je čin K. nemorální.

Proto bych její postavu chápala jako Kopfrkinglovo svědomí. I když se objeví na chvíli, vždy dovede „zkazit“ K. náladu. Jenže v závěru filmu je vidět, jak se dívka dívá za odjíždějícím vozem, když K. odvážejí nacisté, aby zrealizoval masové spalování lidí. Marně,

K. vlastně vyhrál, zničil životy nejen rodině, dívce v černém = svému svědomí, protože je neposlechl. Nepřipustil, že spáchal zlo a bude v něm pokračovat.

Komu dalšími nacisté zničili životy za příspění dalších K. je možné si domyslet …
--