Lurius

Jaký význam má v „přírodě“ lítost?

Proč litujeme a jaký to má význam?
Je to osobní potřeba nebo to děláme pro druhého? Pokud ano, tak proč nechceme být litováni?

Nejlepší odpověď
annas

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-lepsi-litovat-ze-jsme-neco-zazili-nez-litovat-ze-jsme-nezazili-nic

Trochu jiný pohled na lítost.
Je lepší litovat, že jsme něco zažili, než litovat, že jsme nezažili nic?"

--
Lítost v minulosti souvisela především se vztahem k bohu – když člověk udělal něco špatného, tedy zhřešil, uvědomil si to, modlitbou se obrátil k bohu a našel klid v duši, když mu bylo odpouštěno – šlo o tzv. pokání. .

Lítost má dvojí význam.

  1. souvisí s pocitem vlastní viny – někomu jsem ublížil = kajícnost, nebo lítost nad sebou, že jsem někde udělal chybu a musím za ni platit.
  2. lítost ve formě soucitu s tím, kdo trpí něčím, co nezavinil.

--
Člověk lituje z důvodu etických, čistého „svědomí“ – lítost altruistická.
Jindy z důvodu praktického – když ztratil nějakou hodnotu – přišel o peníze. – lítost egoistická – dá se nazvat sebelítostí.

Ať už jde o jakoukoliv lítost, nastavujeme zrcadlo, které často ukazuje, zda jsem upřímní, zda jde jen o „lítost“ či o „opavdovou lítost“.

Bohužel, dnes se obrat „je mi líto“ stal frází, která ztrácí svůj původní význa. Vypadá to,, jako by se mnozí za opravdovou lítost styděli. Spíš se objevuje sebelítost atd.

Možná právě kvůli této neupřímnosti někteří jedinci nechtějí, aby je jiní litoval. Skutečná lítost bývá zpravidla němá. Každý je jiný …

Další odpovědi
Putin

Našel jsem pouze smutek 😉

„Biologická funkce smutku není prozatím uspokojivě vysvětlena, předpokládá se, že smutek je jednak formou sociální signalizace ("volání o pomoc“) a jednak přípravou na reorganizaci činnosti"
Ale to bude asi podobné.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Smutek

anonym

Podle mého názoru jde o druh emoce, která je podmíněná reakcí na vnější podněty jistého charakteru.