Pokročilý

Jaký význam má v "přírodě" lítost?

Proč litujeme a jaký to má význam?
Je to osobní potřeba nebo to děláme pro druhého? Pokud ano, tak proč nechceme být litováni?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

http://www.odpovedi.cz/…

Trochu jiný pohled na lítost.
Je lepší litovat, že jsme něco zažili, než litovat, že jsme nezažili nic?"

--
Lítost v minulosti souvisela především se vztahem k bohu - když člověk udělal něco špatného, tedy zhřešil, uvědomil si to, modlitbou se obrátil k bohu a našel klid v duši, když mu bylo odpouštěno - šlo o tzv. pokání. .
--
Lítost má dvojí význam.

1. souvisí s pocitem vlastní viny - někomu jsem ublížil = kajícnost, nebo lítost nad sebou, že jsem někde udělal chybu a musím za ni platit.

2. lítost ve formě soucitu s tím, kdo trpí něčím, co nezavinil.
--
Člověk lituje z důvodu etických, čistého "svědomí" - lítost altruistická.
Jindy z důvodu praktického - když ztratil nějakou hodnotu - přišel o peníze. - lítost egoistická - dá se nazvat sebelítostí.

Ať už jde o jakoukoliv lítost, nastavujeme zrcadlo, které často ukazuje, zda jsem upřímní, zda jde jen o "lítost" či o "opavdovou lítost".

Bohužel, dnes se obrat "je mi líto" stal frází, která ztrácí svůj původní význa. Vypadá to,, jako by se mnozí za opravdovou lítost styděli. Spíš se objevuje sebelítost atd.

Možná právě kvůli této neupřímnosti někteří jedinci nechtějí, aby je jiní litoval. Skutečná lítost bývá zpravidla němá. Každý je jiný ....

Další odpovědi:

Bronzový

Našel jsem pouze smutek ;-)

"Biologická funkce smutku není prozatím uspokojivě vysvětlena, předpokládá se, že smutek je jednak formou sociální signalizace ("volání o pomoc") a jednak přípravou na reorganizaci činnosti"
Ale to bude asi podobné.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/ Smutek

Podle mého názoru jde o druh emoce, která je podmíněná reakcí na vnější podněty jistého charakteru.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3358
Zlatý Drap 1793
Zlatý led 1450
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1114
Zlatý marci1 1076
Zlatý vagra 799
Zlatý mosoj 798
Zlatý gecco 714
Zlatý iceT 652

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.