JájsemRaibek

Jaký význam má tzv. Bílá sobota?

Zelený čtvrtek, něco pátek, Bílá sobota. Jaký to má význam?

Nejlepší odpověď
annas

"Zelený čtvrtek je dnem připomínky poslední večeře, kterou slavil Ježíš s apoštoly a při níž ustanovil svátost kněžství a eucharistie. Slovo eucharistie znamená v řečtině díkůvzdání a označuje vlastně to, čemu se běžně říká mše. Křesťané mluví o svátosti Ježíšova Těla a Krve, protože Ježíš použil chléb a víno jako znamení své stálé přítomnosti mezi věřícími a symbol duchovního pokrmu.

Jí se jen zelené jídlo (špenát, zelí), aby byl člověk zdravý po celý rok.

Velký pátek je dnem přísného půstu a připomínky Ježíšovy křížové cesty a ukřižování. Neslaví se mše svatá, ale konají se obřady uctívání kříže. Podobně jako na Květnou neděli se zpívá zpráva z evangelia o Ježíšově smrti, tzv. pašije.
Pro křesťanský svět je Velký pátek dnem, kdy byl ukřižován Ježíš Kristus. Je proto považován za den smutku, motliteb a klidu.
--

Bílá sobota, to je připomenutí Ježíšova přebývání v hrobě. Večer po setmění se už slaví předvečer (vigilie) nedělní slavnosti Zmrtvýchvstání Páně – Božího hodu velikonočního. Při této mši svaté se světí oheň a svíce (paškál), čtou se biblické pasáže o dějinách vykoupení, rozeznívají se zvony a hudba, světí se voda a uděluje svátost křtu čekatelům (katechumenům)."

Bílá sobota – den ohně

„Odkud pochází název Bílé soboty, to se můžeme dnes jenom dohadovat. Zřejmě byl odvozen od bílých rouch, podle jednoho zdroje však kněžských, podle dalších od bílých rouch novokřťenců“

Podrobnosti v odkazech

Zdroj: http://zpravy­.idnes.cz/pos­ledni-vecere-ukrizovani-zmrtvychvstani-aneb-proc-slavime-velikonoce-1qv-/zpr_archiv.as­px?c=A090408_132402_ka­varna_bos

iving.iprima.cz/by­dleni/dnes-je-zeleny-ctvrtek-zitra-velky-patek-pak-bila-sobota-vite-kde-se-vzala-tato-jmena

Další odpovědi
Karelcz

„Bílá sobota je druhým dnem tak zvaného velikonočního – tridua (třídenní). Je to den, kdy Ježíš ležel v hrobě. Den ticha. Křesťané prodlévají u hrobu Pána, rozjímají nad jeho utrpením a smrtí a po celý den nekonají žádné liturgické obřady. Po západu slunce (tj. v sobotu večer) začíná velikonoční bdění ( vigilie), a tím začíná slavnost Kristova – vzkříšení. Název Bílá sobota pravděpodobně pochází od bílých křestních rouch křtěnců, kteří přijali křest právě o Velikonoční noci (vigilii).“

Zdroj: http://veliko­noce.vira.cz/clan­ky/Bila-sobota-a-Velikonocni-noc-vigilie.html

setapouch

Je tezke zeptat se googlu, ze?

marci1

„S největší pravděpodobností tento název souvisí s tím, že na velikonoční vigilii a následně po celou dobu velikonoční (s výjimkou svátků mučedníků a slavnosti Seslání Ducha Svatého) se používá bílá liturgická barva. Samotné obřady velikonoční vigilie spadají pod následující neděli – slavnost Zmrtvýchvstání Páně – ovšem slaví se v noci ze soboty na neděli; v dřívějších dobách dokonce bývala vigilie slavena již v sobotu dopoledne, proto si ji lidé spojovali se sobotou.“

http://www.ka­tolik.cz/otaz­ky/ot.asp?ot=2984