JájsemRaibek

Jaký význam má spojka proto, že a protože?

Dnes jsem četl v nadpisu tuto větu:
Polovina dětí je v ústavu proto, že rodiče nemají na bydlení.
A tak mě zajímá, proč tam je spojka proto, že. Mohlo by tam být uvedeno protože?

Nejlepší odpověď
annas

Podle PSJC
protože – spojka důvodová – vyjadřuje příčinnou souvislost s obsahem věty řídící, poněvadž.
Autobus nepřijel, protože bylo náledí.

Proto – zájmeno. příslovečné (vztažné) – . odkazuje k vedlejší větě, zvl. účel. n. důvod.: udělal to proto, aby, že mu pomohl

Rozdíl je spíš v původu – proto – původně ukazovalo na něco vzdálenějšího – pro to, jež (že). = proto, že

Že bylo
1.zesilovací částice – původní význam hle.
2. spojka – jež, ež – používalo se v případech v „přímé řeči“ – pravíš, že přijdu. Že to neuhádneš.

Pro – předložka – z „pro to“ se vytvořila spřežka, stejně jako "pro to jež, ež, že.

Podle Machkova Etymologického slovníku.

Původ je velmi složitý, takže dnes je rozdíl spíš jen v historickém původu Řekněme, že spojení „proto, že“ je důraznější než protože.