Dmitrij

Jaký význam má „okoun“? (kromě druhu ryby)

Dočetl jsem se to v Haškově povídce: „A jsem přesvědčen, že v den svatební, najde-li někoho, kdo by si ji vzal, když bude s ženichem odcházet do budoáru lásky a když jí řekne on, pomáhaje jí ze živůtku: "Ty okoune,“ že mu řekne: „Okoun se peče, smaží, rosoluje a připravuje namodro. Také se může marinovat, můj zlatý…“
Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Mohlo by jít o poznámku – Tak neotálej, neokouněj, neloudej se … I ryba okoun se musí dobře připravit …

Další odpovědi
tojsemjá

Je možné že se mýlím,ale myslím že to žádný konkrétní význam nemá.Že jde jen o milostně laškovné oslovení ve smyslu „Ty broučku“,„Ty sluníčko“.Možná ovlivněné tím,že okoun (ryba)je hezký tvor.Beru to i podle odpovědi oslovené dámy-prostě ti dva spolu laškují.
Doplňuji:
Ještě jsem jednou pročetla váš dotaz a došla k dalšímu-Někdo tam mluví o jisté dámě a poukazuje na její pragmatickou povahu.Když jí někdo osloví něžně (proto zmínka o svatebním dni-pokud by vůbec nastal),ona odpoví ryze věcně.Dotyčný poukazuje tedy na její naprosto neromantickou povahu.I když-právě její odpověď by se dnes mohla vnímat jako součást laškování.Ale tak daleko Hašek myslím nešel 🙂