Usoman

Jaký výškový limit velehor? Mohla by mít nějaká hora zde na zemi výšku 9 nebo 10 km (nad mořem)?

Nejlepší odpověď
mosoj

Kdysi jsem četl, že maximální možná výška hor je daná velikostí planety a její gravitací. Byla tam udána i mezní výška. Bohužel článek nyní nemohu najít.

Další odpovědi
Agneta

Mohla by mít i 50 km…když je na Marsu jedna s 25 km, a Mars je menší:D

Lamalam

Ano, výškový limit existuje. Je to přibližně tak, jak píš mosoj, ale proměných je mnohem víc. Přesný vzorec ani maximální hodnoty si už nepamatuju, ale naše současné nejvyšší hory se tomu limitu velmi těsně přibližují.

Drap

Předpokládá se, že maximální výška by mohla být 15 km nad mořem. Vyšší by gravitace nedovolila.

Kepler

Limit není stanoven a „nejvyšší“ hora Země má jenom 8849 metrů nad mořem a dál roste vlivem střetu tektonických desek. Má smůlu. Nejvyšší hory na Zemi, měřeno od úpatí, jsou některé havajské sopky: přes 10 km. Nad hladinou moře 4 km, pod ní dalších šest. A za to nemůže tektonika, jen sopečná činnost.

Emefej

Pochopitelně, že limit existuje. O přesný výpočet se pokusila řada autorů, doporučuji prostudovat Schmidtův článek „Limits to Relief“ ve Science 270/1995 nebo Terzagiho „Stability of Steep Slopes on Hard Unweathered Rock“ v Géotechnique 12/1962. Oba autoři docházejí k přibližně stejným výsledkům, tj. cca 9000–9500 m.

Kepler

Olympus Mons (latinsky Hora Olymp) je nejvyšší známá hora sluneční soustavy,[1] která se nachází na povrchu Marsu v severozápadní části oblasti Tharsis. Jedná se o klasickou štítovou sopku, která má na vrcholku několikanásobnou kalderu. Činí se svojí výškou 27 km[2] nad nulovou nadmořskou výškou Marsu (zhruba 21 km nad gravitačním povrchem Marsu)[1] a je přibližně třikrát vyšší než nejvýše položená hora na Zemi Mount Everest a dvakrát vyšší než nejvyšší sopka Země Mauna Kea. Jistě Mars asi nikdy neměl deskovou tektoniku.

Lamalam

To už dávno neplatí, nejvyšší známá hora sluneční soustavy je na planetce Vesta – 22 km.