Radomír.cz

Jaký vynález je zobrazen na vlajce Portugalska?

Portugalská vlajka

Nejlepší odpověď
annas

„Portugalská vlajka je složena ze zeleného a červeného pruhu a národního erbu. Pruhy nejsou stejně široké a střed erbu je umístěn na rozhraní obou pruhů. Červená barva symbolizuje krev prolitou během portugalské revoluce roku 1910 a zelená značí naději. Pět modrých znaků na bílém poli je údajně upomínkou pěti maurských králů, které musel první portugalský král Alfons Jindřich I. porazit. Postavení do kříže poukazuje na křesťanskou tradici. Sedm hradů na větším červeném erbu symbolizuje sedm hradů, které tehdy Alfons dobyl. Zlatý navigační přístroj v pozadí erbů odkazuje na portugalskou minulost jakožto koloniální mocnosti.“

http://www.stat­nivlajky.cz/por­tugalsko
Doplňuji:
Ještě více k navigačnímu přístroji, který je uvedený v původním odkazu.

navigační přístroj – armilární sféra, která je oslavou Jindřicha Mořeplavce, který inicioval zámořské plavby, které z Portugalska učinily kdysi koloniální impérium.
http://www.fa­rocz.org/cz/in­dex.php?option=com_con­tent&view=arti­cle&id=14&Ite­mid=17

více v diskusi

Další odpovědi
arygnoc

opravím annas aj jugara – nie je to NAVIGAČNÝ prístroj, ale ASTRONOMICKÝ prístroj používaný v minulosti na meranie polôh hviezd na sfére.
Skladá sa z delených kruhov znázorňujúcich ekliptiku, rovník, horizont a meridián.

😉

Zdroj: http://co-to-je.sk/armil%C3%A1rna­%20sf%C3%A9ra

anonym

Máš na mysli navigační přístroj?

Pepa25

Arygnoc: Myslím, že to je astronomický přístoj sloužící k navigaci, takže nemá smysl se hádat o přívlastky, ne?
Viz i AJ wiki: „The armillary sphere was an important astronomical and navigational instrument for the Portuguese sailors who ventured into unknown seas during the Age of Discoveries.“

annas

Ad Pepo, v textu níž je uvedené, že jde o přístroj, který sloužil jako nástroj = prostředek k něčemu, tedy k pozorování – přenesený význam.

Děkuji.

Takže nástroj je slovo mnohovýznamové

annas

Ad arygnoc, už jsem vám několikrát psala, vznášejte námitky proti autorům. Že by se mýlil Honorání konzulát?

Vy uvádíte svůj vlastní zdroj, ale už se několikrát prokázalo, že nebyl přesný.

Nepřečetl jste si, že jde o armilární přístroj = astronomický přístroj atd.

http://leccos­.com/index.php/clan­ky/armilarni-sfera

annas

Oprava – navigační přístroj – armilární sféra – dá se najít v dalších odkazech, že moje odpověď je správná.

…zjednodušený obraz armilární sféry či astrolábu, ..... Šlo o navigační nástroj…
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/St%C3%A1t­n%C3%AD_znak_Por­tugalska

http://www.mun­do.cz/portugal­sko/architektu­ra

a další zdroje v Google

annas

Stejně ve zdroji http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ma­nuel_I._Portu­galsk%C3%BD

,,,„Tyto ideje byly podpořeny i symbolicky – královým osobním emblémem byla tzv. armilární sféra, vlastně navigační přístroj v podobě Zeměkoule, který vyjadřoval univerzální charakter portugalské říše, jež se rozprostírala na významné části tehdejšího známého světa.“

Překlad článku Manuel I. Portugalský – Wikipedie

arygnoc

annas, predpokladám, že ako vykladateľka českých slov (a iných) poznáte rozdiel medzi „prístroj“ a „nástroj“.

skutočne, astroláb, podobne i armilárnu sféru, možno použiť ako nástroj pri navigácii, ba sa tak aj dialo.
ale – je to prístroj astronomický (zisťuje sa ním postavenie hviezd obratníka, keď chcete zverokruhu), a z toho sa odvodzujú navigačné hodnoty.

ďalekohľad je tiež (optický) prístroj, ale používaný (v moreplavbe) i ako nástroj k navigácii, atď., podobne ako kružidlo, pravítko, uhlomer, …

čiste medzi nami – samotná armilárna sféra by bola pri navigácii nanič (určovala polohu hviezd, nie polohu pozorovateľa), bol potreba použiť i sextans – a práve použitie oboch prístrojov umožňovalo navigáciu.

jedná sa čiste o doplnenie, nie o vyvracanie príspevku.

hľadáte zlý úmysel tam, kde nie je.

;-Q

annas

Jenže jde o přístroj, jak uvádějí zdroje, ale ten se používá jako nástroj = prostředek k uskutečnění něčeho.

arygnoc

správne, ide o prístroj (astronomický), ktorý sa používa ako nástroj (navigačný). [tak som to iformuloval vo svojej odpovedi, neprotestoval som, že to nie je navigačný nástroj, al eže to je astronomický prístroj].

podobne, ako nar. motor je prístroj (stroj) na premenu energie používaný ako nástroj na pohon.
a x iných príkladov (napr. laser – pristroj na generovanie koherentného žiarenia (tiež lasera), nástroj napr. na meranie vzdialenosti, rezanie, …)

samotnou armilárnou sférou sa poloha určiť nedá (iba zemepisná šírka, te jedna súradnica), treba k tomu ešte sextant (tiež prístroj [ https://sk.wi­kipedia.org/wi­ki/Sextant_%28me­rac%C3%AD_pr%C3%AD­stroj%29 ]), ktorým sa určuje zemepisná dĺžka (ako nástrojom).

pri čerpaní z cudzojazyčných zdrojov často dochádza ku (neúmyselnje) zámene termínov, ktoré sú si významovo blízko.

;-Q

annas

Opakuji to, co jsem napsala – navigační přístroj – armilární sféra = astronomický přístroj – atd.
odkaz je výš, takže jsem uvedla, i když cizím slovem.

Když se podíváte do odkazů není ani jeden zdroj v cizím jazyce, ale v češtině.

arygnoc

je to marné.

;-Q

anonym

Kdo chce kam ,pomozme mu tam

gagaga

a ja ani nevim , ze existuje nejaky :
NAVIGAČNÝ , nebo ASTRONOMICKÝ pristroj
:)

ja boduji jen nicky :p

  • iv-