Jaký vliv má způsobení autonehody v podmínce

Známý zavinil autonehodu v podmínce ale dechová zkouška na alkohol při této autonehodě byla negativní. Jenže tu podmínku dostal právě při náhodné silniční kontrole při níž nadýchal.
Má to nějaký vliv na něco? Podotýkám, že se nikomu z osob nic nestalo. Odnesla to jen auta.

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Zde se posuzuje osvědčení jako vzorného občana. Pokud to byla nehoda z nedbalosti nemělo by se jednat o porušení podmínky. Pokud však byla způsobená nehoda zaviněním třeba nezastavení na stopce, což je závažné porušení mohlo by se jednat o porušení podmínky. Ale konkrétní posouzení záleží na soudu.

Další odpovědi
standa

Za předpokladu, že se ´podmínkou´ v tomto případě*) má na mysli trest za typově nejméně závažné trestné činy (s horní sazbou trestu do 3 let), pak se známý nemusí bát, že by toto zavinění autonehody mohlo být soudem kvalifikováno jako natolik zásadní porušení podmínek pro vedení „řádného života“ (jak ukládá zákon při udělení podmínečného trestu), že by soud uložil nepodmíněný trest.

Závěr soudu, že vzhledem k OSOBĚ pachatele uložení jiného trestu než nepodmíněného by zjevně nevedlo k tomu, aby pachatel vedl řádný život, musí být ZJEVNÝ a musí se opírat o hodnocení osoby pachatele.

Až po zvážení celkového osobního profilu pachatele, zejména jeho dosavadního života, může soud učinit závěr, že žádný z mírnějších druhů trestů:

  • podmíněné odsouzení
  • podmíněné odsouzení k trestu odnětí svobody s dohledem
  • trest obecně prospěšných prací
  • peněžitý trest
  • ani jiný druh trestu

nepostačuje ke splnění účelu trestu u typově nejméně závažných trestných činů.

Takže podle mého názoru nehrozí nepodmíněný trest, a to i kdyby u té nehody byl alkohol.

ALE soud může zvážit, že ke stávající podmínce „něco“ přidá (viz výčet mírnějších druhů trestů výše)

*) BTW. váš známý nemohl dostat ´podmínku´ JEN za to, že při náhodné dechové zkoušce nadýchal…, to totiž není trestný čin 🙂

LuciJe

To záleží. Pokud to nepůjde před soud, tak se nic neděje. Pokud ano, záleží na jeho výsledku.