manon

Jaký vliv má vodní plocha na počasí v okolí?

Ovlivňuje (a jak) vodní plocha počasí, hlavně srážky v okolí? Nevíte o nějakém fundovaném pojednání na toto téma?

Nejlepší odpověď
anonym

Ano,domorodci od Lipna by mohli vyprávět ! Ale i na vsi,kde jsem pobývala říkali,že řeka „táhne“ vodu.Znamenalo to,že řeka Blanice,která protékala volnou nezastavěnou přírodou přitahovala děště a bouřky.Oni místní znalci dovedou odhadnout jak se bude vyvíjet počasí v krátké budoucnosti podle toho,ze které strany mračno přichází nebo odkud fouká vítr.:D

Další odpovědi
mosoj

Kontinentální ráz podnebí určitě malé vodní plochy neovlivňují ( na rozdíl od moří a oceánů!). Lokálně se ale projevuje schopnost akumulace tepla ( či spíše opačně voda je chladnější než vzduch, vlivem té akumulace). V okolí vodních ploch se tvoří se mlhy a je chladněji. Snad i sporadicky by to mohlo mít vliv i na objem srážek.

http://old.chmi­.cz/meteo/olm/Let_met/Poj­my.htm

fcoop

ZJEDNODUŠENĚ- aneb- všechno se vším souvisí.

Mezi hlavní faktory, které ovlivňují celoroční průběh teplot v určitém území, patří schopnost zemského povrchu a ovzduší pohlcovat nebo odrážet sluneční paprsky, schopnost teplo zadržovat, a také ho prouděním odvádět do jiných oblastí.
Vodní režim závisí na poměrném podílu vodních ploch v daném území; teplotním režimu; směrech proudění větru; vegetaci, která zadržuje srážkové vody nebo jim ve zvýšené míře dovolí odtéci po povrchu atd.
Relativní stabilitu podnebí na Zemi působí řada mechanismů negativních zpětných vazeb v rámci globálního klimatického systému, který je nesmírně složitý. Příklad negativní zpětné vazby: viz skleníkový jev.
Klima na Zemi se v minulosti značně měnilo.Vždy se mu přizpůsobily také formy života – pro určitá geologická období jsou příznačné určité druhy rostlin a živočichů, které se od dnešních mnohdy velmi liší. (Net)
Doplňuji:
Ono je to skutečně velmi složité.Když si,například,malí kluci postaví přehradu na potůčku,který vytéká z místního „kačáku“,tak to asi neovlivní nějakým dramatickým způsobem místní mikroklima.
Ale když Velcí Kluci postaví Přehradu,je to o něčem úplně jiném.

A těch V.K. je hodně a jsou po celé planetě. Atd.

http://www.sci­.muni.cz/~dobro/je­zerni_panve.htm