TONICK

Jaký vliv má na domácí spotřebitele a firmy zavedení cel na dovoz?

Nejlepší odpověď
Pájo

Clo, resp. celní poplatek, je dávka vybíraná státem při přechodu zboží přes celní hranici. Stát, nebo skupina států je používá jako tzv. ochranářský prostředek (aby ochránil svůj vnitřní trh před zbožím z okolních zemí), jako prostředek ekonomické formy politického boje a v neposlední řadě jako prostředek, jak získat peníze. Vybírání cla kontroluje celní správa (celní úřad) té dané země a upravuje ho celní zákon.
Z hlediska pohybu zboží se ptáte na clo dovozní – platí se tedy za dovezené zboží.

Pokud je tedy dovozní clo zavedo, znamená to logicky pro firmy (při dovozu surovin, výrobků) výdaje navíc. U vlivu dovozního cla na spotřebitele pak záleží hlavně na výrobci / prodejci, zda tyto výdaje promítne i do ceny konečného produktu.