ZEMI

jaký vitamín chybí při škytavce

škytám s pauzami už dva dny v kuse, prý je to že tělu chybí nějaký vitamin. poraďte mi prosím

Nejlepší odpověď
Lucijej

Teda, že by to bylo z důvodů absence vitamínu, slyším poprvé. Důvody ůžou být různé.
Tady se o tom rozepisují:

Ke zmírnění žaludeční distenze (roztažení žaludku) je doporučován roztok s mátou peprnou, který uvolňuje i svěrač mezi jícnem a žaludkem. Dobrého efektu můžeme dosáhnout podáním léků snižujících plynatost (např. Espumisan, Cerucal, Degan). Při úporné škytavce, která znemožňuje příjem stravy je indikováno zavedení sondy nosem do žaludku a podávat výživu touto cestou. K ústupu škytavky může dojít po podání krystalového cukru nebo zadržením dechu nebo dýcháním do igelitového pytlíku. Nervový reflex můžeme ovlivnit podáním např. Plegomazinu. Dočasné úlevy lze dosáhnout i polknutím roztoku s místním umrtvením.
http://www.on­ko.cz/lekarnik-trapi-vas-skytavka/

U škytavky pomáhá zhluboka se nadechnout a silně zadržet dech co nejdéle vydržíme, čímž působíme protikřečově na brániční sval. Pomáhá kloktání osolenou vodou, ovšem ještě před samotným začátkem škytavky, tedy v době, kdy cítíme, že na nás přichází. Někdy může být škytání psychogenního původu. V tom případě pomáhá plácnutí do zad v dolní oblasti mezi lopatkami. Účinná je i akupresura. Vyzkoušet můžete také mátový nebo meduňkový čaj či určité homeopatické léky. Vyzkoušejte změny hloubky a frekvence dýchání, změnu polohy, doušek studené vody nebo čichání různých vůní.
http://www.ze­ny.cz/clanek/zdra­vi/skytavka--neprijemny-spolecnik

Akutně vzniklé škytavky se obvykle zbavujeme tím, že zadržíme na chvilku dech nebo se napijeme doušku vody. Pomoci může také změna polohy, pohyb nebo naopak klid, odříhnutí, bolestivý podnět nebo čichání různých vůní. Pokud uvedené manévry nepomáhají, ještě můžeme zkusit dýchání do sáčku na 3–5 minut, podráždění nosohltanu nebo masáž reflektogenních zón (např. tlak na oční bulby, bloudivý nerv apod.), která však patří spíš do rukou lékaře. Ten může v závažnějších případech škytavky indikovat i některé tablety – např. diazepam, léky na epilepsii (klonazepam), či prokinetika (metoklopramid) a jiné léky. U pooperační škytavky se zavádí nasogastrická sonda. V nejnutnějších případech se nechává inhalovat kyslík a oxid uhličitý.
Vážnější případy škytavky
Pokud škytavka trvá déle než 24 hod, je důvodem k hospitalizaci zvláště pokud se
jedná o starší a nemocné pacienty. Dlouhotrvající škytavka totiž může vést ke zvýšenému katabolismu v organismu, dehydrataci a až metabolickému rozvratu.
http://prizna­ky.vitalion.cz/sky­tavka/

Zdroj: http://www.ye­sanswer.de/med/cs/3­936.html

Další odpovědi
mosoj

Jenom dva dny. Kdysi jsem četl že někdo škytal tři roky .Pravdivost jsem neověřoval.

terry

Ještě jsem neslyšela, že by škytavku způsobil nedostatek vitamínu.

manon

O tom, že by chyběl vitamín nevím. Ale pokud chceš účinně zastavit škytavku, tak ať Ti někdo druhý (Ty ruce pryč, nesahat) dá napít třeba vody – musí to do Tebe lejt odvážně a celekm zprudka (ne však utopit :) ) – jak jen stíhaš polakyt. Ač to vypadá možná jako blbý fór, zabírá to.
Doplňuji:
„polakyt“ je polykat :)

A nevím jsetli to zabere u takového dlouhotrvajícího škytání – ale zkus.