jirka21kufr

Jaký pozdrav se hodí při psaní formálního dopisu v němčině?

Dobrý den, potřebuji poradit, jak začít dopis, když odpovídám na určitý inzerát v němčině. Ten dopis má být určený určité společnosti, na konkrétní osobu. Stačí napsat „Guten Tag Frau Meier“ nebo je zdvořilejší třeba „Sehr geehrte Frau Meier?“ Mohli byste poradit? Děkuji.

Odpovědi
quentos

To druhé je rozhodně zdvořilejší. Tw!st asi přehlédl, že se jedná o formální dopis.

ivzez

V oficiálním dopise zásadně používejte oslovení,
nikoliv pozdrav. To platí i pro elektronickou korespondenci.
[Často používaný pozdrav „Dobrý den“ je chyba.]

Správné oslovení:
Sehr geehrte Frau Müller,
Sehr geehrter Herr Müller,
Geehrte Damen und Herren (v případě, že neznáte konkrétního adresáta)

V případě, že si s paní Müller již nějakou dobu dopisujete,
je přípustné i oslovení „Liebe Frau Müller".

Za oslovením pište čárku, vynechte jeden volný řádek
a následující odstavec začněte malým písmenem.

Nezapomeňte text členit do odstavců a mezi odstavci
zvětšit odstup (nebo vložut prázdný řádek).

____

Výše uvedené platí i pro češtinu: Správné je používat oslovení, nikoliv pozdrav.

Tw!st

Liebe Frau Meier bych použil