bolak

Jaký typy látek se srazej během praní v pračce a jaká teplota je hraniční?

A existuje nějaký obecný pravidlo, jako že ponožky maximálně do x°C, ručníky maximálně do y°C nebo tak něco? Vždycky sme prali na MIX, což je zřejmě maximální povolená teplota pro nejcitlivější tkaninu na českým trhu :)

Očekávám fundované odpovědi, dle vašich odborností uvedených v tzv.„vánočním dokumentu“.

Nejlepší odpověď
badisko

vsechni ji tam napsany staci se podivat …a praci prostredky ..tak u tech plati ze ty drachsi …no a este se daji pouzivat jak jsem denes uz zminil mydlove orechy …ty sice moc neperou a nevoni ale jsou ekologicke a setrne k pradlu..
Doplňuji:
a jak se tak divam ..tak bych uz mel po sobe konecne zacit cist co napisu a opravovat to…;-))..ale to asi neprojde …

Další odpovědi
terry

Obecný pravidlo je pro obecné praní. A to nevím, co je.
Ručníky jsou z různých mater. (i když teď nejvíc froté, ale není froté jako froté), ponožky z mnoha různých mater.
Peru podle toho. Tedy podle mater.

Pájo

Poškození materiálů teplem se týká spíše žehlení. Současným trendem je totiž enzymatické praní při nižších teplotách (prací prášky obsahují štěpné enzymy, které reagují s celou paletou typů běžných skvrn a to při teplotách 30 – 40°C).
Na vyšší teploty se pak (hlavně z hygienických důvodů) perou lůžkoviny, ručníky, spodní prádlo, ponožky …výčet s teplotou sestupně. Na lůžkoviny, ručníky a utěrky (stálobarevné prádlo) jsou pak vhodné jiné prášky.

Obecně bílá bavlna se může prát až na 95 °C, barevná bavlna na 60 °C. Polyester (PES) můžete vyprat podle druhu až na 60 °C (podívejte se na etiketu na oblečení), polyamid (PA) se perte od 30 °C do 60 °C. Jemné prádlo z vlny (WV, WO), viskózy (CV) nebo hedvábí (SE) perte na 30 °C.

Drap

becně lze říci, že všechny přírodní materiály se srážejí. Problém je v tom, že čistě přírodní materiál se v ošacení vyskytuje jen u několika málo materiálů z bavlny.
Většina textilních mteriálů jsou směsi, v různých poměrech. Takže stanovit přesné teploty pro jednotlivý druh oblečení, je téměř nemožné.V praní ti neporadím, ale řízením se údaji uvedenými na výrobku, by mělo být dostatešnou ochranou. Další fígle u samotného praní, ti jistě v plném rozsahu sdělí místní hospodyňky.