Avatar uživatele
Mirdas

Jaký trest hrozí těmto " lidem " ?

Zda si někdo najde nájemného vraha k usmrcení jiné osoby, nebo dožene jiného člověka prokazatelně k sebevraždě, jaké jim hrozí tresty ?
Doplňuji:
Omlouvám se, dotaz měl pokračovat, neboť je jasná odpověď ano.

Ovšem v jaké výši ?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3642 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Ve stejné sazbě jako vrahovi. Záleží na soudu jak posoudí všechny okolnosti
Doplňuji:
§ 140
Vražda
(1) Kdo jiného úmyslně usmrtí, bude potrestán odnětím svobody na deset až osmnáct let.
(2) Kdo jiného úmyslně usmrtí s rozmyslem nebo po předchozím uvážení, bude potrestán odnětím svobody na dvanáct až dvacet let.
(3) Odnětím svobody na patnáct až dvacet let nebo výjimečným trestem bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2

  1. na dvou nebo více osobách,
  2. na těhotné ženě,
  3. na dítěti mladším patnácti let,
  4. na úřední osobě při výkonu nebo pro výkon její pravomoci,
  5. na svědkovi, znalci nebo tlumočníkovi v souvislosti s výkonem jejich povinnosti,
  6. na zdravotnickém pracovníkovi při výkonu zdravotnického zaměstnání nebo povolání směřujícího k záchraně života nebo ochraně zdraví, nebo na jiném, který plnil svoji obdobnou povinnost při ochraně života, zdraví nebo majetku vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona,
  7. na jiném pro jeho skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že je skutečně nebo domněle bez vyznání,
  8. opětovně,
  9. zvlášť surovým nebo trýznivým způsobem, nebo
  10. v úmyslu získat pro sebe nebo pro jiného majetkový prospěch nebo ve snaze zakrýt nebo usnadnit jiný trestný čin nebo z jiné zavrženíhodné pohnutky.

(4) Příprava je trestná.

Upravil/a: Drap

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Ad1. ´spolupachatel­ství´ – jde o stejnou trestní sazbu (podle kvalifikace trestného činu) pro všechny spolupachatele
Ad 2. „dožene jiného člověka“ – toto lze kvalifikovat jako různé trestné činy, nelze jednoznačně odpovědět – opet – podle kvalifikace…
Ad 3. „Ovšem v jaké výši ?“ – to je právě závislé na kvalifikaci daného činu – bez dalších podrobností nelze odpovědět (a i pak jen ´teoreticky´).

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Viz: Jonák

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
klumprt

Kdo si najme vraha, je účastník (organizátor) na trestném činu podle § 24 odst. 1 písm. a) tr. zákoníku. Trestný je v sazbě jako za vraždu (viz Drapova odpověď).

Co se sebevraždy týče, pak existuje § 144 tr. zákoníku:

Účast na sebevraždě
(1) Kdo jiného pohne k sebevraždě nebo jinému k sebevraždě pomáhá, bude potrestán, došlo-li alespoň k pokusu sebevraždy, odnětím svobody až na tři léta.
(2) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 na dítěti nebo na těhotné ženě.
(3) Odnětím svobody na pět až dvanáct let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 na dítěti mladším patnácti let nebo na osobě stižené duševní poruchou.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?zzzzz Nahlásit

Avatar uživatele
bububabu

Docela nevím jak by někdo mohl doložit že někoho dohnal k sebevraždě (kdyby se tedy někde sám neprokecl). Jinak také moc záleží na tom kdo vraždil a na soudci. Nebo jste si nevšimli že u nás pro slavný a nebo bohatý tak nějak je právo laskavější??!

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek