Zvědavý

Jaký smysl má titul JUDr., když soudcům k vykonávání profese stačí titul Mgr.?

Viděl jsem právníky i soudce, kterým k vykonávání své profese stačil „pouze“ titul Mgr. – ten si je navíc roven s titulem JUDr. Tak jaký má vůbec titul JUDr. význam? Proč si ho vůbec někdo dělá? díky

Nejlepší odpověď
led

„Zestručněme – absolvent právnické fakulty je po pěti letech studia promován magistrem (Mgr.) – ještě před pár lety ve stejné pozici dostal absolvent titul JUDr. Dnes lze titul JUDr. dosažitelný pro magistra – absolventa právnické fakulty po složení „rigorosa“. Rigorózní řízení spočívá v odevzdání práce patřičného rozsahu a prokázání prohloubení znalostí v oboru.“
zdroj: http://www.epra­vo.cz/top/clan­ky/doktora-prosim-mgr-v-judr-22071.html

Další odpovědi
annas

Na první pohled je vidět, že jde o právníka. U některých jde i o tradici, protože udělování titulu JUDr., neboli „doktor obojího práva“ pochází z boloňské univerzity,. Původní, středověký význam latinské zkratky JUDr. je juris utriusque doctor, tedy doktor obojího práva (římského i kanonického)

První moderní úprava získání titulu doktora práv na českém území byla obsažena v rakouském rigorózním řádu pro fakulty věd právních a státních z roku 1872, který v mírně pozměněné podobě platil i po vzniku první republiky..
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Doktor_pr%C3%A1v

Když studující právo ukončí vysokou školu, získá titul magistr., ale poté může získat akademický titul doktora práv (JUDr.).

http://www.epra­vo.cz/top/clan­ky/jak-je-to-s-titulem-judr-as-ostatnimi-akademickymi-tituly-10664.html

„K tomu musí absolvovat rigorózní řízení, v němž je povinen pouze vypracovat písemnou rigorózní práci a podrobit se ústní zkoušce ze zvoleného právního oboru. Je nutné uvést, že titul doktora práv není výsledkem doktorského studia, jedná se stále o magisterskou úroveň vysokoškolského vzdělání, a proto je právník s titulem Mgr. s právníkem s titulem JUDr. vzděláním rovnocenný.“