Hanuljak

Jaký si myslíte, že by u nás ještě mohl být státní svátek? Vypadá to, že příští rok bude pracovní volno na Velký pátek.

Napadá Vás tak významný den, který by mohl být ještě uzákoněn jako státní svátek?

Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Mluví se o Velkém pátku jako státním svátku. Vím od pamětníků, že ještě začátkem 50. letech byl Velký pátek svátkem.

Mně už nezáleží na tom, zda je u nás nějaký svátek navíc.

Zřejmě volno pomůže rodičům děti. Rodiče si nebudou muset brát dovolenou, děti mají totiž prázdniny.

Je to obnovená tradice z minulostí. Je pravda, že jde o křesťanský svátek, i když Velikonoce slaví jako svátky jara nejen křesťané.

Ale vezměte si třeba socialistickou oslavu 1. máje, původně svátku práce.

I když to byl den volna, přesto tak „volný“ zcela nebyl… 1. května šlo o povinné oslavy minulého režimu,, představitelé strany a vlády, krajští a okresní tajemníci na tribunách, portréty zakladatelů VK, které se nesly v průvodě, hesla atd.

Manifestační oslavy na rozdíl od Velkého pátku. Nic se nezmění u věřících, ale ostatní budou volno podle svého.

Myslím si, že mnoho lidí nepřemýšlí, zda jde o křesťanský svátek, ale o to, že nebudou pracovat..

Komu svátek vadí, snad nebude podobně provokovat. Můj soused vždy na 1. máje, když lidé chodili svátečně oblečení do průvodu, řezal dřevo, sekal zahradu nebo vyvážel močůvku.

Ale druhá skutečnost je ta, že kdo chce, slaví dále 1. máj, 5. a 6. červenec atd., kdo chce, bude slavit Velký pátek jako křesťanský svátek, jiný jako den volna v předvelikonočmí období a zařídí se podle svého. Lepší ale než ramadán.

Další odpovědi
setapouch

Predne nechapu velky patek. Myslel jsem, ze nam byla schvalena uplna odluka od cirkve.

A abychom nedismriminovali zadne nabozenstvi, verim, ze v nejblizsich tydnech dojde ke schvaleni svatku vsech ostatnich cirkvi. A neco pro ateisty.

arygnoc

tak teraz neviem – ide vám o to, že nemusíte do práce/školy, alebo že môžete celý deň kľačať v kostole a mlátiť hlavou do zeme, mlátiť sa bičom po chrbte a úpenlivo vzťahovaž ruky k nejakej soške?

súhlasím so setapouchom – cirkev by sa mala zrušiť (viera je niečo iného).

😉

ReHu

Svátky neřeším.

lexx

je to lenost národa, my makali i v soboty, potom každá druhá…no je celosvětová krize a práce, zákazek ubývá tak proto, za Velké krize 20. let min. století se pracovalo 3 dny v týdnu samozřejmě i tak platilo…dějiny se opakují

sesednizkola

Treba Silvestr, to ani spousta lidi nevi, ze to neni svátek .

da ny

Když chytnu inspiraci u sousedů, mohl by v našich podmínkách projít např. tento:
6. 1. Tři králové ;)

http://www.ex­portdosrn.cz/ar­ticle/st%C3%A1­tn%C3%AD-sv%C3%A1tky-v-n%C4%9Bmecku-v-roce-2015