iceT

Jaký původ,odkud pochází má slovíčko „zaracha“?

Význam slova samozřejmě znám.Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Zarach, mít zaracha. – tradovalo se, že jde o slovo, které se rozšířilo ze Slovenska. Pak by to mohlo být z maďarštiny – zar = zámek u dveří, též zavírat (snad prostřednictvím slovenštiny) nebo z nějakého tvaru romského – zarinel (což je rovněž z maďarštiny.

Pravděpodobnější je původ ze zkráceného: zaražené vycházky.

SNČ

Další odpovědi
hanulka11

Slovo je patrně odvozeno z maďarského zar, tj. zámek u dveří, nebo také zavírat. Do češtiny se dostalo patrně prostřednictvím slovenštiny. Druhou možností je původ z romského zarinel = zavřít, což ale také patrně vychází z maďarštiny.

podle zeptejme se knihovny
Doplňuji:
http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2007-2009/mit-zaracha

KdoSiOdJinud

tipuji:

  • podle jistého pána (Bacha), který byl trošku „nepříjemný“ 😁 se začalo říkat dej si „Bacha“
  • když chceme něco zastavit, říkáme, že to zarazíme
  • kombinace > zaracha :)