marci1

Jaký původ může mít příjmení „Kludka“ ?

Nejlepší odpověď
annas

Příjmení české. Takže držitel tohoto jména – Klud-ka – zřejmě měl rád pořádek, byl pořádkumilovný. Ke změně u v i došlo tzv. přehláskou. asi ve 14. století, která se samozřejmě neprojevila ve všech oblastech a udržoval se starší tvar.

Odvozené od staročeského slovesa kluditi roli = čistiti, pleti, držeti v pořádku – aby nebyla plná bylin, stejně kliditi dobytek, dům, cestu = čistit od špíny. dosud novočesky ukliditi byt, pokliditi koně.

Od kliditi je odvozené podst. jméno klud = čistota, pořádek, řád. Dnes podst. jméno klid = pokoj. Od toho pak odvozené klidný, uklidnit atd.

Etymologický slovník od V. Machka.
Doplňuji:
Příjmení Kludský je hyperkorektně vytvořené příjmení za Klucký. To je odvozené z místního jména Kluky. (D. Moldanová: Naše příjmení).

hyperkorektní tvar = vytvořený z přehnané snahy o jazykovou správnost a jen domněle správný podobně. lhou místo lžou)

Další odpovědi
Krakis

Hovorový název příjmení manželky principála z Cirkusu Kludský...... 🙂