L. da Vinci

Jaký původ má slovo plahočit?

Tu to otázku jsem objevil v „nezodpovězených“, vloženou před 363 dny a odpověď na ni žádná.

Vy neumíte používat vlastní slova, to musíte vždy okopírovat něčí slova, i když uvedete od koho to je?

Nejlepší odpověď
annas

Můžete si přečíst, co uvádí Jilří Rejzek v Etymologickém slovníku.,

"plahočit se. slovensky plahočiť sa, pluhačiť sa ukazuje na pravděpodobné expr. přetvoření základu, který je v českém  :plouhat (se).

plouhat (se) zast. ‘vláčet (se)’. Různé slovanské jazyky uvádějí přídavné jméno ve významu ‘špatný, mizerný’ např. polština. plugawy ‘špinavý, mrzký’, . původně tedy asi ‘vláčet (se) blátem, špínou’.

Příbuzné je :plazit se (stojí nejblíže významově, srov. i  :oplzlý) a  :plout (stojí nejblíže formálně).

L. da Vinci

Ještě očekávám nominaci na odpověď.