talka

Jaký původ má slovo pajtlovat?

Pajtlovalo/mlátilo to se mnou.

Nejlepší odpověď
annas

Je to slovo nespisovné, oblastní. U nás na Hané se říká pajtovat, chodit na pajt – ve významu krást ovoce, zeleninu, především v minulosti, když bývaly na „obecníj“ pozemku, nebo ovoce na stromech kolem silnice.

"Významy slovesa:

  1. krást, obvykle ovoce, třást něčím (častěji brněnsky).
  2. třást s něčím, lomcovat, škubat, též otáčet klikou.
  3. technický výraz – vytřásat, např. skrz síto.

Původ z německého Beutel – pytel, z mnoha významů slovesa beuteln, nářeční výslovnost pajtln v prvním případě relevantní – dávat do pytle, tedy i krást, odtud pytlák.
Význam třást, vytřásat je odvozený od plnění mouky do pytlů přímo ze síta, s nímž se intenzivně třáslo (r. 1921 uvádí Jindra)."

Další odpovědi
gecco

Já znám pajtlovat = krást…
Z beutel (něm.) = pytel, asi podle ´šup s tím do pytle´…
😉

anonym

U nás se říká,že se pajtluje jako drahej pes.Třese se zimou.