talka

Jaký původ má slovo halama?

Nejlepší odpověď
annas

"halama ob. expr. ‘neotesaný člověk’. Asi expr. obměna k :holomek.

holomek expr. ‘darebák, pacholek’. Stč. ‘mladík, svobodný muž, sluha’. Nejspíš zkráceno z hanl. stč. holomúdec, vlastně ‘kdo má holé (neochlupené) přirození’ tedy ‘nedospělý’. Pozdější hanlivý význam
snad přes ‘katův pomocník"

Tolik J. Rejzek: Etymologický slovník

Doplňuji:
Co etymolog, to občas rozdílné označení původu. Třeba někoho inormace z etymologických slovníků zaujmou. .

Ještě mě napadlo podvíat se do SNČ.

„Holomek = holomúdec = nezkušený mladík – doslova holé moudí, což byl název mužského přirození (dnes euf. holobrádek). Odtud pak služebník nižšího druhu, typicky katův pacholek “

Zajímavý je i původ slova golem, který se podle lidové etymologů zřejmě nesprávně odvozuje od tvaru holený.. V češtině neexistovalo h, takže původní tvar byl s g.

J. Rejzek uvádí: golem ‘umělý člověk vytvořený z hlíny’.
Z pražské židovské hantýrky, původ nejasný." Samotné židovské slovo golem zhamená význam nedokonalý, neúplný.

V Talmudu (Traktát Sanhedrin 38b) je uvedené, že Adam byl původně vytvořen jako golem (גולם), když se prach „masíroval do beztvarého těla“ " Stejně jako Adam, všechny golemy jsou vytvořeny z bláta.

Slovo golem se vyskytuje jednou v Bibli v Žalmu 139: 16 , který používá slovo גלמי (galmi, můj golem), což znamená „beztvará forma“, nedokončená lidskou bytost v Božích očích.
http://en.wiki­pedia.org/wiki/Go­lem

V. Machek zmiňuje výraz golem jako srbochorvatský, rusky goljamo = mnoho, hodně. Praslovansky golěm6 = holemý, stč. veliký. Došlo k přesmyku. "

Další odpovědi
marci1

Citace „Pokud jde o původ slova halama, nejspíš prý vzniklo jako expresívní obměna výrazu holomek. O tomto slově jsem tu už kdysi mluvil tak jen stručně dvě teorie o původu výrazu holomek. Podle jedné vznikl ze staročeského holemý, tedy velký, podle druhé je holomek zkrácenina ze staročeského hanlivého holomúdec, tedy ten, kdo má holé, neochlupené přirození, čili nedospělý chlapec. Podle teorie, která se dnes nepokládá za správnou, české holomek přešlo do mluvy pražských Židů, kde dostalo podobu Golem.“ 🙂
Michal Novotný http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/ha­lama-a-ciman--159733