Pokročilý

jaký původ má slovo enigma?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Enigma - z latinského aenigma "hádanka ", to z řeckého ainigma (množné číslo ainigmata) "temné řeči, hádanky," od ainissesthai "mluvit nezřetelně, mluvit v hádankách," atd.

http://www.etymonline.com/…
Doplňuji:
Ad arygnoc - jsem na tom stejně. Prohledala jsem německý, italský, latinský, polský i řecký zdroj. Český etymologický slovník nemá původ zachycený, SSJC uvádí z řečtiny, Váš slovenský etymologický bez původu. Nevkládám odkazy, protože jsem otevřela mnoho stránek, překládala, takže bych musela procházet znova.

Někde se uvádí původ z řečtiny, jinde ze starolatinského slova, polský zdroj uvádí stejně jako anglický - latinu - řečtinu.
Italský etymologický slovník uvádí enigma, enimma - latina - řečtina.
----
Připadá mně to tak, že záleží na tom, zda určitý jazyk převzal slovo z latiny nebo řečtiny, případně z řečtiny přes latinu. Výraz se objevil v obou jazycích. Našla jsem mapku, kde j vedle sebe vyznačen původ v latině i řečtině.

Volala jsem do do ÚJCAV, pracovník potvrdil mou poslední domněnku. Slovo se dostalo do obou jazyků z prazákladu, ostatní jazyky výraz převzaly tak, jak jsem uvedla.

V nejnovějším českém akademickém slovníku se uvádí, že enigma se k nám dostala z řečtiny.

Takže je třeba se dívat na původ jinak, nikoliv, kde výraz vznikl, (v latině nebo řečtině - platí obě možnosti), ale odkud se např. do češtiny dostal.

Mám tři české etymologické slovníky. Ne vždy se shodují názory etymologů na původ slova.

víc diskuse

Další odpovědi:

Zlatý

je to slovo novogréckeho pôvodu, αίνιγμα – záhada, hádanka.

;-Q
Doplňuji:
tak som v rozpakoch:

- je to teda z pôvodného latinského aenigma (hádanka) alebo
- odvodené od gréckej odvodeniny ainíssestha (doslova "aînosove bájky"), resp z toho ainissesthai (hovoriť nezreteľne, hovoriť v hádankách) či dokonca
- z toho vzniknutého gréckeho aínos - bájka, hádanka.
( http://dictionary.reference.co m/… )

tak čo si vybrať?

veru, súhlasím, etymológia je hádanka sama o sebe.
matematika je jednoduchšia, tam je PRESNE (teda jednoznačne) povedané, čo je z čoho, a nie "možno z tohoto, možno z onoho".

;-Q

Zlatý

Řecký, znamená to hádanka...
;-)

Diskuze k otázce

Bronzový

Cenobita

Enigma byl přenosný šifrovací stroj (mechanismus), používaný k šifrování a dešifrování tajných údajů. Využíval se od počátku dvacátých let dvacátého století, nejdříve pro šifrování civilních zpráv, později jej začaly používat i armády a vlády některých zemí, například Německo ve druhé světové válce.

https://cs.wikipedia.org/…

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3358
Zlatý Drap 1793
Zlatý led 1450
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1114
Zlatý marci1 1076
Zlatý vagra 799
Zlatý mosoj 798
Zlatý gecco 714
Zlatý iceT 652

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.