Bajt

Jaký přírodní předmět byl v Rudolfově kunstkomoře?

Nejlepší odpověď
annas

Rudolfova Kunstkomora obsahovala kromě uměleckých předmětů z oboru malířství, sochařství a uměleckého řemesla také přírodní zvláštnosti, kuriozity, samorosty, kameny a další. U sbírek by se rovněž nemělo zapomínat na Rudolfovy zvěřince, konírny, zahrady a oranžerie, které byly rovněž sbírkou.

http://dia.ktf­.cuni.cz/synop­sis/rudolfinci/ru­dolfincikph

Smad by to mohl být zázračný roh nosorožce?

Kuriozitami je třeba několik nádob vyrobených z rohu nosorožce. Nejzajímavější je nádoba řezaná z rohu nosorožce, na jejíž víko je navíc použito dvou klů mrože. Horní část nádoby má tvar podivného monstra s dvěma hlavami a obrovskými rohy. Autorem díla je pravděpodobně Anton Schweinberger, který pocházel z Augsburku a na císařském dvoře v Praze byl zaměstnán od května 1587. K nádobě se váže pověst, že když ji císař uviděl, okamžitě zatoužil, aby z ní mohl pojídat sladkou kaši… Přikázal, aby mu chutnou krmi do nádoby připravili. Do nádoby se však nedařilo kaši nalít – začala tancovat po kuchyni, syčela a štěkala, až po chvilce vyskočila z okna a přistála v císařské zahradě. Císař zděšen tímto úkazem, přikázal nádobu umístit hluboko ve sklepeních Pražského hradu. Dalším podivným předmětem je nádoba taktéž z rohu nosorožce od Nikolause Pfaffa. Na přední části je opět hlava monstra. Měkce plynoucí opracování materiálu vzbuzuje dojem modelování pomocí vosku a je důkazem neobyčejné virtuozity zlatníka, který takto dovedl pracovat s hmotou. I k této nádobě se váže pověra. Kdo prý se jen jedinkrát za úplňku z nádoby napije červeného vína, už nikdy v noci oka nezamhouří. Těžko soudit, kde se ta báchorka vzala. Je sice známo, že Rudolf II. trpěl nespavostí, ale stěží za to může tato podivná nádoba…

http://www.nase-rodina.cz/arti­cle.php?clanek=1003

Další odpovědi
brillant

Vysušené mořské hvězdice, mušle a jiné podmořské rostliny.
http://www.ede­jiny.cz/rudolf-ii-a-jeho-kunstkomora/
http://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&rls=cs&q=­Rudolfova+kun­stkomora&source­id=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest

manon

Rudolfova kunstkomora byla nejen odrazem renesanční touhy po uměleckých dílech, ale i velké zvídavosti. Proto v ní nebylo zastoupeno jen umění, ale i přírodniny, či různé kuriozity. Obsahovala velkou kolekci drahých kamenů a polodrahokamů, kterým byla tehdy přikládána léčebná moc. Ve sbírce se nacházely rohy nosorožce, mušle, kančí zuby, krokodýlí kůže, ptačí vejce, želví štíty a další věci, které se z pohledu tehdejšího Evropana jevily jako exoticum.

Zdroj: http://studen­tka.sms.cz/re­ferat/rudolf-ii-a-jeho-umelci