Bronzový

Jaký případ je správný?

V učebnici Latina je třeba dát tyto věty do singuláru, jednotného čísla.
Původně je věta v plurálu, množném čísle.
In belló virí et féminae pugnant. Ve válce bojují muži a ženy.
Pokud dám větu do singuláru, může být odpověď. In belló vir et fémina pugnat, nebo In belló vir et fémina pugnant. Zajímá mne tvar slovesa.
Pokud je podmět v jednotném čísle, bude i přísudek. Muž bojuje, žena bojuje, muži bojují, ženy bojují. Ale muž a žena bojuje, nebo muž a žena bojují. Jsou zde možné obě možnosti, jak v češtině, tak latině?
Děkuji. Bohužel v knize není klíč a není to ani domácí úkol, prostě jsem se rozhodl se naučit sám latinu.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Napřed k češtině.

1. Muž a žena bojují. Přísudek má tvar množného čísla, když se shoduje s několikanásobným podmětem, který přechází přísudku. Zde je jen tato jediná možnost - platí i v latině.

2. Ještliže předchází přísudek, pak jsou obě možnosti.. Bojuje žena a muž. - Bojují žena a muž. Zda se používá v latině, nevím

V množné čísle to platí stejně, jenže se dodržují rpavdila shody - životnost, neživotnost, ženský rod, střední. atd. .
--
Kdysi jsem se latinu učila, ale hodně zapomněla. U shody jsem si ověřila, že platí stejně jako v češtině. - varianta 1.

talia in Eurōpā est . Graecia in Eurōpā est
Totéž se znovu shrnuje v jedné větě:. Italia et Graecia in Eurōpā sunt = jsou.
----

Znáte tento odkaz?.

. academia. edu/5698448/Lingua_Latina_per_ se_illustrata. _Pars_I_- _Familia_Romana. _Latine_disco_I_- _prirucka_pro_studenty_se_slov nikem_kap. _I_- _XXXV_
.

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2736
Zlatý quentos 1320
Zlatý mosoj 1305
Zlatý Drap 964
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 604
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 487

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.