Kelt

Jaký případ je správný?

V učebnici Latina je třeba dát tyto věty do singuláru, jednotného čísla.
Původně je věta v plurálu, množném čísle.
In belló virí et féminae pugnant. Ve válce bojují muži a ženy.
Pokud dám větu do singuláru, může být odpověď. In belló vir et fémina pugnat, nebo In belló vir et fémina pugnant. Zajímá mne tvar slovesa.
Pokud je podmět v jednotném čísle, bude i přísudek. Muž bojuje, žena bojuje, muži bojují, ženy bojují. Ale muž a žena bojuje, nebo muž a žena bojují. Jsou zde možné obě možnosti, jak v češtině, tak latině?
Děkuji. Bohužel v knize není klíč a není to ani domácí úkol, prostě jsem se rozhodl se naučit sám latinu.

Nejlepší odpověď
annas

Napřed k češtině.

  1. Muž a žena bojují. Přísudek má tvar množného čísla, když se shoduje s několikanásobným podmětem, který přechází přísudku. Zde je jen tato jediná možnost – platí i v latině.
  2. Ještliže předchází přísudek, pak jsou obě možnosti.. Bojuje žena a muž. – Bojují žena a muž. Zda se používá v latině, nevím

V množné čísle to platí stejně, jenže se dodržují rpavdila shody – životnost, neživotnost, ženský rod, střední. atd. .

Kdysi jsem se latinu učila, ale hodně zapomněla. U shody jsem si ověřila, že platí stejně jako v češtině. – varianta 1.

talia in Eurōpā est . Graecia in Eurōpā est

Totéž se znovu shrnuje v jedné větě:. Italia et Graecia in Eurōpā sunt = jsou.

Znáte tento odkaz?.

.academia.edu/5698448/L­ingua_Latina_per_se_i­llustrata._Par­s_I_-_Familia_Roma­na._Latine_dis­co_I_-_prirucka_pro_stu­denty_se_slov­nikem_kap._I_-_XXXV_
.