AndreiRanger

Jáký použít materiál?

Zdravím, jaký je podle vás nejslepší materiál na stavbu RD? Cihly, tvárnice nebo úplně něco jiného?

Nejlepší odpověď
mosoj

Osobně bych stavěl z přesných tvárnic ytong, metodou lepení. Jejich tepelný odpor je o něco lepší než u porothermu. Nemalou otázku ale také hraje dostupnost v daném místě. neboť doprava dost ovlivňuje cenu.

Další odpovědi
tom004

Já bych volil,mé představy a požadavky – peněženka a od toho se odvíjející ostatní postupy.

franku

Asi nejlépe přesné tvárnice.Možná ještě cihelné bloky.

Bičiště

Je třeba si vyjasnit pojem cihla a tvárnice. Cihla je z páleného jílu,výstavbou z cihel nic nezkazíte.Tvárnic je více druhů, od vápnopískových tvárnic, obchodního názvu YTONG,přes tvárnice z křemičitých fosilních jílů, nebo porobeton na bázi popílků.Já bych doporučil použít ke stavbě RD tvárnice typu YTONG, ty jsou vhodné pro nosné i nenosné obvodové zdivo, dají se lehce řezat a mají vynikající tepelně izolační vlastnosti.Tvárnice jsou buď hladké nebo s drážkou. Dům se po výstavbě nemusí dodatečně izolovat. Tvárnice YTONG se vyrábí z písku + vápenec a vytvrzují se párou v autoklávech, jsou ekologicky nezávadné. Nedoporučuji porobetonové tvárnice na bázi popílků. Byly postaveny domy z porobetonových tvárnic, které byly zdravotně závadné , dům vyzařoval radon i radioaktivitu, jednalo se zejména o popílky pocházejících z tepelných elektráren.Závěr: K výstavbě rodinného domku bych použil vápnopískové cihly typu YTONG. K výstavbě vetšího činžovního domu, klasických cihel,které mají větší nosnost.Důležité upozornění: Nikdy nekombinovat zdící materiály! (cihla + ytong, + porobeton atd.)Každý materiál má jiné fyzikální vlastnosti(roz­tažitelnost). Dům nespadne,ale objeví se trhliny na venkovní i vnitřní omítce.

stana73

Moje odpověď není odborná,ale mně se hrozně líbí dřevěné sruby.Pár jsem si jich prohlídla a nemá to chybu.Mít na to,tak jdu do toho.