Avatar uživatele
AndreiRanger

Jáký použít materiál?

Zdravím, jaký je podle vás nejslepší materiál na stavbu RD? Cihly, tvárnice nebo úplně něco jiného?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? stana73, Bičiště, franku před 4783 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Osobně bych stavěl z přesných tvárnic ytong, metodou lepení. Jejich tepelný odpor je o něco lepší než u porothermu. Nemalou otázku ale také hraje dostupnost v daném místě. neboť doprava dost ovlivňuje cenu.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
tom004

Já bych volil,mé představy a požadavky – peněženka a od toho se odvíjející ostatní postupy.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
franku

Asi nejlépe přesné tvárnice.Možná ještě cihelné bloky.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Bičiště

Je třeba si vyjasnit pojem cihla a tvárnice. Cihla je z páleného jílu,výstavbou z cihel nic nezkazíte.Tvárnic je více druhů, od vápnopískových tvárnic, obchodního názvu YTONG,přes tvárnice z křemičitých fosilních jílů, nebo porobeton na bázi popílků.Já bych doporučil použít ke stavbě RD tvárnice typu YTONG, ty jsou vhodné pro nosné i nenosné obvodové zdivo, dají se lehce řezat a mají vynikající tepelně izolační vlastnosti.Tvárnice jsou buď hladké nebo s drážkou. Dům se po výstavbě nemusí dodatečně izolovat. Tvárnice YTONG se vyrábí z písku + vápenec a vytvrzují se párou v autoklávech, jsou ekologicky nezávadné. Nedoporučuji porobetonové tvárnice na bázi popílků. Byly postaveny domy z porobetonových tvárnic, které byly zdravotně závadné , dům vyzařoval radon i radioaktivitu, jednalo se zejména o popílky pocházejících z tepelných elektráren.Závěr: K výstavbě rodinného domku bych použil vápnopískové cihly typu YTONG. K výstavbě vetšího činžovního domu, klasických cihel,které mají větší nosnost.Důležité upozornění: Nikdy nekombinovat zdící materiály! (cihla + ytong, + porobeton atd.)Každý materiál má jiné fyzikální vlastnosti(roz­tažitelnost). Dům nespadne,ale objeví se trhliny na venkovní i vnitřní omítce.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
stana73

Moje odpověď není odborná,ale mně se hrozně líbí dřevěné sruby.Pár jsem si jich prohlídla a nemá to chybu.Mít na to,tak jdu do toho.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Bydlení a zahrada