hanny 2

Jaký postih může dostat soused,když pokácí 3 vzrostlé břízy,které v posledních měsících z neznámých důvodů zcela uschly?

Fotodokumentaci se chystá poslat úřadům jako důkaz,ale až po likvidaci stromů,které jsou před domem v zástavbě okolních domů a kolem nich vede jednosměrná komunikace.Stromy jsou na jeho pozemku a on tvrdí,že když to úřadům oznámí předem a bude čekat na jejich vyjádření,tak se můžou suché větve zlomit,spadnout na dům nebo někoho zranit.
Předem děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud byly na jeho pozemku, a zvláště když byly suché , tak postih nebude žádný. Neni za co ho postihovat.

Další odpovědi
venkovan

Především břízy v posledních letech usychají i kvůli houbovým onemocněním. Ale není to z roku na rok.
Nicméně pokud břízy v prsní výšce (cca 130 cm od země) měly obvod kmene přes 80 cm, tak soused je mohl kácet bez povolení. Ale musel splnit jednu maličkost. Na příslušný úřad ochrany přírody (zpravidla na obecní úřad v místě kácení) oznámit minimálně 15 dní předem kácení suchých stromů a nebo nejpozději do 15 dnů po kácení na příslušný úřad oznámit kácení nebezpečných stromů. A je dobré stav dřevin mít nějak zdokumentovaný, protože nebezpečné stromy – to je častá výmluva.
Takže úřad by mohl sousedovi dát pokutu za nesplnění povinnost ohlášení, pokud to do 15 dnů po kácení neposlal.
Soused se zbytečně plašil – pokud stromy byly čerstvě suché a uschly „náhle“, úřady by nekonaly extrémně dlouho, protože na suché stromy se povolení nedává. Jen by zaevidovaly ohlášení.

mosoj

Pokud mají průměr kmenu do 15 cm dva metry nad zemí nemusí žádat o povolení.
No ono to uschnutí bude mít určitě nějaký důvod, který soused zná. Nějaká malá pokuta za to bude.
Za vykácení lesa a následného prodání knenů na řezivo v hodnotě cca 5 000 mil je pokuta 50 000 Kč. Což se mnohokrát vyplatí. Takové máme zákony.
Doplňuji:
Ty rozměry maličko opravuji, již jsem si to přesně nepamatoval.
Zde jsem na to odpovídal.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-mam-provest-sousedovi-ktry-mi-pokacel-na-zahrade-10-15-m-velkych-smrkujedli-a-4-brizy-mam-chut-jej-zabit

honza19hk

pokud to ohrožovalo bezpečnost tak si myslím že nic nedostane.Záleží na tom jaké máte úředníky.

A pro ty co tu chrání přírodu (jsem také jeden z nich) ale všechno má svojí životnost tzn i ty stromy a pokud uschne tak už je k ničemu,jelikož je hnusnej a kyslík už stejně žádnej nevyrobí.
Jinak k těm břízám: také máme na zahradě 2 břízy kterým po zimě uschla špička až do půli stromu.pokud bude spodek dále růst tak je jen zaříznu a nechám ale pokud uschnou dopadnou stejně jako ty vaše.

Kohut57

Žijeme ve společnosti neskutečných buranů a hlupců. Neberu měřítko podle intelektu a vzdělání, protože to tak dnes není. Takto plundrovat naši přírodu by si za komoušů nikdo nedovolil. Ničení lesů, parků, kácení mnohaletých stromů ,které půl století tvořily prostředí. Komerce a kreténi ruku v ruce , vidím to na každém kroku a je mi z toho hůř, než z čehokoli jiného. Takovýmu blbovi vypustit kola u auta a pravidelně to opakovat.