Honzulínek

Jaký počet čtyřmístných kodů má na prvních třech místech různé nenulové číslice a na čtvrtém místě nejměnší ze tří?

Odpovědi
Zbynas

Pokud budeme brát i nuly na začátku:

  1. Kódy 0000 – 9999 = 9999 kódů
  2. Je potřeba vyloučit každá 3 čísla z každé desítky: 9999 / 10 * 3 = 2997
  3. 9999 – 2997 = 7002

Doplňuji:
Aha, nenulové. Tak se to pokusím dál spočítat a napíšu do diskuze.

anonym

Domácí úkol máš vypracovat – ne opsat!!!
Při písemce ti pak bude chybět znalost problematiky!!!
___
Takže sem vlož řešení – a někdo ti je zkontroluje.
Doplňuji:
Jak už jsem ti psal do zprávy – 504 je správně…
Ale do diskuse vlož způsob výpočtu (není to složité) – ten je důležitý, jinak si s příštím podobným zadáním opět nebudeš vědět rady…
😉

magorvkleci

na první tři místa vybíráme trojice z devíti číslic (1–9) a mají být navzájem různé
to je počet kombinací bez opakování třetí třídy z devíti prvků
počet takových kombinací je 84, protože je to (9! / 3! * (9–3)!)

a na čtvrtém místě se zopakuje nejmenší z těch předních tří?

Zbynas

Takže, nevím, jak se to dá spočítat, ale udělal jsem si prográmek a výsledek je 4860.

i = 0; pocet = 0;
while (i <= 9999):

a = real(string_co­py(string(i),0,1));
b = real(string_co­py(string(i),1,1));
c = real(string_co­py(string(i),2,1));
d = real(string_co­py(string(i),3,1));
if (a>0 && b>0 && c>0 && d>0 && d<7 && i>=1000) pocet+=1;

endwhile;
show_message(strin­g(pocet));
game_end();}

Zbynas

Omyl, já počítal na posledním místě jen s 6 čísly, takže 5670 :)