Nina5731

Jaký objem vodíku vznikne, použijeme-li k rozkladu vody sodík o hmotnosti 0,2 g?

Doplňuji:
Mé řešení: (byla bych velice vděčná za kontrolu)
2Na+ H2O---H2+ Na2O
dále jsem pokračovala trojčlenkou: 2×23.....24,4
0,2........xl
a výsledek mi vyšel: 97,4 ml

Nejlepší odpověď
anonym

DÚ neřešíme, maximálně kontrolujeme!!!
;-P
Takže napiš své řešení a uvidíme.
Doplňuji:
Mám takový neblahý dojem, že už počáteční rovnice je špatně…
2Na + 2H2O ⇒ 2NaOH + H2
___
No – a ty čísílka mi tak nějak osvětli…
😉
___
Pokračuj v diskusi, nezakládej novou otázku.

Další odpovědi
Kelt

No to snad nemyslíš vážně tu rovnici? To je učivo základní školy. Ale počítání objemu plynu se řeší na střední škole, takže na středoškolačku to není nejlepší.
Sodík jako alkalický kov reaguje s vodou za vzniku NaOH a uvolňuje se vodík,
Pak ta rovnice vypadá jinak a množství vodíku bude dvojnásobné. Do reakce vstupuje jeden mol sodíku.

Emefej

Takto zadaná úloha nemá řešení, neznáme tlak a teplotu, takže výpočet objemu plynu nelze uskutečnit. Pro začátek si sestav a vyčísli správnou rovnici.

Nina5731

2×23 je molární hmotnost Na2, 22,4 je Avogadrova konstanta a 0,2 g je hmotnost sodíku

anonym

Mno…
Avogadrova konstanta je poněkud jiné číslo…
😉
Výsledek máš číselně správně – ale:

  1. udělej si pořádek v rovnicích (ta tvá původní by prostě nefungovala)
  2. udělej si pořádek i v konstantách

😉