Nina5731

Jaký objem má chlor uvolněný při reakci kyseliny chlorovodíkové s oxidem manganičitým o hmotnosti 2,0 gramů?

2HCl+2MnO2-----Cl2+2HMno2
dále trojčlenka : 2×88…22,4
2g......xl
Doplňuji:
Jaký objem vodíku vznikne, použijeme-li k rozkladu vody sodík o hmotnosti 0,2 g. Počítala jsem to trojčlenkou 2×23.....24,4
0,2........xl
a výsledek mi vyšel: 97,4 ml. A ráda bych věděla, zda je to správně. Předem děkuji za odpověď.

Odpovědi
Kelt

Když uděláš špatně první krok, tak jdeš špatně. Měla bys o tom něco vědět. Platí sice pravidlo, že papír snese všechno, ale existují přírodní zákony.
chlorovodík, nebo kyselina chlorovodíková reaguje s oxidem manganičitým na manganatou sůl, tedy MnCl2 , to je redukce, a uvolní se chlor. dále vznikne voda.
Pak si to musíš vyčíslit, aby počet atomů na obou stranách byl stejný. Pak si dosadíš odpovídající údaje podle atomových a molekulových hmotností a trojčlenkou to vypočítáš.

Emefej

Nejprve správně sestav rovnici, bez toho nic nevypočítáš.

Lamalam

Máš tu rovnici špatně a neudáváš stavové podmínky. Takhle nic nevypočítáš.