Babsi

Jaký nejvyšší trest lze uložit ve správním řízení?

Naši sousedé podali návrh na zahájení správního řízení, protože máme menší chov prasat (4kusy). Ten jim údajně zapáchá, několikrát na nás přes plot ječela sousedka, že se tu udusí, ale musím říct, že přeháněla protože to prostě cítit není. Nuže přišel nám dopis, že máme prasata ve stodole několik metrů od jejich kuchyně (není to pravda. měřili jsme to a je to 35 metrů a prasata jsou ve zděném chlívku s odvětráváním).
Jak se máme zachovat? Se sousedy není žádná rozumná řeč, protože podobrém to nejde,hned přechází ke slovním útokům a urážkám.. Mám z toho docela strach, protože soused měl vysoké postavení u policie a určitě tam má mnoho známých..

Nejlepší odpověď
anonym

Také jsem měla před časem podobné sousedy. Pokud na tom budou trvat, mohou vyvolat šetření na místě. Pokud užíváte chlívek u domku na vsi k chovu prasat, neměl by to být problém. Pokud není vyhláškou obce zakázán nebo nějak omezen chov domácích zvířat, nebudou jim k ničemu ani bývalé známosti.

Core

Je otázka jaké správní řízení to jako chtějí zahájit? Správní řízení vede stát (obec, kraj, orgán státní správy) na základě nějaké skutečnosti významné pro správní právo (např kdybyste nějak porušovali hygienické nebo jiné normy). POkud je vše podle zákona v pořádku, pak by vám nějaké správní řízení nemělo dělat žádné problémy.

Může se ale stát, že posléze pak podají žalobu podle občanského zákoníku, v němž se budou dožadovat toho, aby vám soud přikázal zdržet se obtěžování sousedů zápachem nad míru přiměřenou poměrům. Co je to ta přiměřená míra, to záleží na intenzitě pachu od prasat a zejména také na těch poměrech ve vaší vesnici (jestli hned vedle třeba stojí prasečák, tak je nesmysl, aby 4 prasata navíc změnila „poměry“).