Moto-vidlo

Jaký musím…

Mám-li hlavní pracovní poměr, jaký a proč musím nahlašovat typ přivýdělku,brigády? Co když nic zaměstnavateli nepovím?

Nejlepší odpověď
Lencis

Můžete pracovat na jakýkoli typ pracovněprávního vztahu, dohodu o provedení práce, dohodu o činnosti i pracovní poměr. V případě dohody o provedení práce je výkon práce omezen 150 hodinami ročně u jednoho zaměstanavatele, ze mzdy se neodvádí sociální ani zdravotní pojištění, pouze daň z příjmu. U dohody o činnosti jste pojištěna, odvádíte sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmu stejně jako ve svém hlavním zaměstnání, avšak nemůžete už podepsat daňovéh prohlášení, tudíž nedostanete slevu na dani – tu můžete uplatnit v měsíci pouze jednou.

Váš zaměstavatel by neměl mít ve smlouvě žádné podmínky které by vás omezovaly mimo rámec vašeho zaměstnání a pracovní doby. Nicméně pokud tato omezení má a vy jste je podepsala pak jsou bohužel platná.

Další odpovědi
LuciJe

Záleží na tom, co máte ve smlouvě. Pokud Vaše smlouva o vedlejších pracovních činnostech nemluví, nemusíte hlásit nic. Někteří zaměstnavatelé naopak uvádí, že k vedlejší činnosti potřebujete svolení – pak brigády a VPP hlásit musíte.

Attack-design

zaměstnavateli? to opravdu nemusíš