fcoop

Jaký měl smysl výraz – „skolit medvěda“?

Je to slangový výraz – cca 1. republika.

Nejlepší odpověď
annas

Ad fcoop. Význam znáte. Pokud vás zajímá původ, doplním více.

Skolit medvěda je výraz, který patří do brněnského hantecu.
Ve 20. letech minulého století hantecem mluvily nižší společenské vrstvy, brněnská plotna, chudina. Pro svou kriminální činnost byli samozřejmě sledováni a pronásledováni četnictvem (policií). Především z tohoto důvodu mezi sebou mluvili tak, aby jim ostatní nerozuměli. Němčina tento jazyk nazývá Gaunersprache.

Většina slov hantecu vznikla zkomolením výrazů z němčiny. Hantec podobně jako kterýkoli jiný argot či slang buď mění původní význam, nebo slovo přetváří, ale jeho význam nemění, anebo zároveň přetváří slovo i mění význam. Využívá se metafory, vtipu ..
(Net)

Možnost vzniku:

1. podobnost (komolení) při výslovnosti výrazů z němčiny
erbrechnen – vypáčit pokladnu x erlegen – skolit zvěř.
2. medvěd přináší užitek (kůže) x peníze v pokladně jsou rovněž užitečné.
3. medvěd nepřítel, i když je bázlivý protivník, dá se zdolat x ten, kdo má peníze, je nepřítelem, takže mu dávám najevo, že se ho nebojím.
4. Němcům se říkalo medvěd, takže mohlo jít i o zastírací manévr.

Možností je mnoho, ale jak je to u mnoha spojení, přesný původ se nedá přesně zjistit. Někdo někdy vyslovil a stalo se…

Další odpovědi
briketka10

„vypáčit pokladnu“ chá chá

dostanu paleček ?

když už odpověděl Anonym otázkou ? což dost dobře nechápu ???