Kepler

Jaký materiál se požívá pro „tisk“ ve 3D tiskárnách?

Nic jsem o tom nenašel. Můžu se jen domnívat, že snad jde o postupné nanášení tenkých vrstviček roztaveného plastu. K čemu jsou ale takové výrobky z měkkého materiálu, které toho asi mechanicky moc nesnesou? Nebo se snad dá „tisknout“ i kovem? A proč se vlastně zařízení nazývá tiskárnou, když nic netiskne?

Nejlepší odpověď
dubraro

Domníváte se správně, a kdybyste jen trošku hledal, našel byste víc.

ABS
ABS je amorfní termoplastický kopolymer a je to nejpoužívanější materiál v 3D tisku. Výhodami materiálu je především zdravotní nezávadnost, odolnost vůči vysokým i nízkým teplotám a mechanickému poškození.
PLA
Materiál vhodný pro tisk detailnějších objektů. PLA je vyroben z obnovitelných zdrojů, především z kukuřičného škrobu a celulózy.
PET
Materiál vhodný pro tisk velkých objektů díky minimální teplotní roztažnosti. Univerzální materiál vhodný i pro tisk mechanických součástek.
HIPS
Univerzální pevný materiál s vysokou tepelnou odolností vhodný zejména pro tisk mechanických součástí.
PP
Polypropylen je flexibilní a odolný materiál umožňující tisk přesných modelů, u kterých požadujete pružnost, pevnost a houževnatost.
FLEX
Flex je velmi pevný a vysoce flexibilní materiál. Hodí se zejména k tisku různě ohebných prototypů, obalů apod.

Tisknout kovem je v principu také možné, ale mnohem náročnější než plast.

Zdroj: http://www.fu­tur3d.net/mate­rialy-pro-3d-tisk

Další odpovědi
talka

futur3D: Nejnovější technologie 3D tisku už využívají i jiné materiály jako titan a jiné druhy kovů.

zjentek

Nejčastěji „umělá hmota“.
Doufám, než to napíšu a pošlu, že Drap mne s odpovědí nepředběhl!

Petr__

v číně tisknou i betonem.staví tak domy

Jana5678

Máme doma tiskárnu již několik let a je mnoho materiálů, ze kterých se tiskne, jen se musíte rozhodnout z jakého bude váš projekt nejlepší. Nedávno jsem pořídila na internetových stránkách https://eshop­.sharplayers.cz/sklo-pro-3d-tiskarny nové sklo pro 3D tiskárnu, aby se tisk zlepšil, jelikož se starým byl tisk poněkud nevyrovnaný a výsledky nebyly tak kvalitní, jak jsem si představovala.

Petr__

Používá se i beton při stavbách budov 🙂 už jsem to psal ale nějací luddité to smazali :D

Kepler

No já nevím, ale „tisknutí“ budov betonem je přece jenom kokotina. Zřejmě se jedná o metodu postupného lití betonu do připravené formy. To už všichni na světě znali před stoletím.

Petr__

utfg mg