Avatar uživatele
Kepler

Jaký materiál se požívá pro „tisk“ ve 3D tiskárnách?

Nic jsem o tom nenašel. Můžu se jen domnívat, že snad jde o postupné nanášení tenkých vrstviček roztaveného plastu. K čemu jsou ale takové výrobky z měkkého materiálu, které toho asi mechanicky moc nesnesou? Nebo se snad dá „tisknout“ i kovem? A proč se vlastně zařízení nazývá tiskárnou, když nic netiskne?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? johana 56 před 2793 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
dubraro

Odpoveď byla označena jako užitečná

Domníváte se správně, a kdybyste jen trošku hledal, našel byste víc.

ABS
ABS je amorfní termoplastický kopolymer a je to nejpoužívanější materiál v 3D tisku. Výhodami materiálu je především zdravotní nezávadnost, odolnost vůči vysokým i nízkým teplotám a mechanickému poškození.
PLA
Materiál vhodný pro tisk detailnějších objektů. PLA je vyroben z obnovitelných zdrojů, především z kukuřičného škrobu a celulózy.
PET
Materiál vhodný pro tisk velkých objektů díky minimální teplotní roztažnosti. Univerzální materiál vhodný i pro tisk mechanických součástek.
HIPS
Univerzální pevný materiál s vysokou tepelnou odolností vhodný zejména pro tisk mechanických součástí.
PP
Polypropylen je flexibilní a odolný materiál umožňující tisk přesných modelů, u kterých požadujete pružnost, pevnost a houževnatost.
FLEX
Flex je velmi pevný a vysoce flexibilní materiál. Hodí se zejména k tisku různě ohebných prototypů, obalů apod.

Tisknout kovem je v principu také možné, ale mnohem náročnější než plast.

Zdroj: http://www.fu­tur3d.net/mate­rialy-pro-3d-tisk

Upravil/a: quentos

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Kepler Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
talka

futur3D: Nejnovější technologie 3D tisku už využívají i jiné materiály jako titan a jiné druhy kovů.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
zjentek

Nejčastěji „umělá hmota“.
Doufám, než to napíšu a pošlu, že Drap mne s odpovědí nepředběhl!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Petr__

v číně tisknou i betonem.staví tak domy

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Jana5678

Máme doma tiskárnu již několik let a je mnoho materiálů, ze kterých se tiskne, jen se musíte rozhodnout z jakého bude váš projekt nejlepší. Nedávno jsem pořídila na internetových stránkách https://eshop­.sharplayers.cz/sklo-pro-3d-tiskarny nové sklo pro 3D tiskárnu, aby se tisk zlepšil, jelikož se starým byl tisk poněkud nevyrovnaný a výsledky nebyly tak kvalitní, jak jsem si představovala.

Avatar uživatele
Petr__

Používá se i beton při stavbách budov 🙂 už jsem to psal ale nějací luddité to smazali :D

před 2793 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

No já nevím, ale „tisknutí“ budov betonem je přece jenom kokotina. Zřejmě se jedná o metodu postupného lití betonu do připravené formy. To už všichni na světě znali před stoletím.

před 2793 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Petr__

utfg mg

před 2792 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek