Jaký máte postup na okopávání brambor a kolikrát ročně jej provádíte?

Ve kterých měsích případně a jak dlouho vám to tak trvá? Vezme to hodinu, čí více času?

Odpovědi
annas

První okopávka brambor, když začnou brambory vzcházet, odstraní se okopáním plevel.

Okopávala jsem 2× – 3×, teď už brambory nepěstuji. Jednak je třeba odstranit stále narůstající plevel a kolem brambor nahrnout hlínu – u nás na Hané se říká „okopčit“ je, aby se v zemi vytvořilo víc hlíz.

Až se brambory rozrostou, většinou utlumí růst plevele.

Občas jsem brambory zalévala – na kousku políčka na zahrádce to nebylo náročné. Čas – nevím, ale tak dlouho, pokud bylo třeba. Záleží na tom, jaký kus brambor máte nasazený.

Občas bylo třeba sbírat mandelinku, jíž se už asi těžko zbavíme. Proto jsem s pěstováním skončila, také kvůli tomu, že je třeba sázet brambory každý rok na jiné místo.

Ještě jsem zapomněla na dobu sázení. Ta záleži na počasí a na tom, kdy chceme sklízet. Sázíme zpravdila, až pominou ranní mrazíky a teplota neklesne bod nulu. Většinou koncem dubna, začátkem května.

Ověřila jsem si, že sázení brambor není třeba uspěchat. Když dáte brambory do „studené“, půdy, nebo už do prohřáté, časový rozdíl růstu se vyrovná.

Drap

Asi tak 2× za rok, podle toho jak je to potřeba. U mých dvou krátkých řádků je to otázka cca 15 minut. Postup je jednoduchý, vezmu motyku a jdu na to.

anonym

U nás v Krkonoších se říká, že se brambory mají sázet tak, aby měli jednu noc v dubnu, čili 30. dubna.Ale protože pak brambory vylezou na zmrlíky (Pankrác, Servác, Bonifác) a většinou natě zmrzly, tak se sázejí až okolo 5. – 7. května.
Brambory okopávám až když jsou natě asi tak 10 cm nad zemí (projíždím brázdy a přihrnuji hlínu k natím).
A jak dlouho to trvá?Záleží kolik toho sázíš a kolik toho chceš mít (čím více sázíš, tím déle to trvá).Sázím tak 20 kg a mám to za 3 hodiny hotové (ale neber to doslova, protože musím kolečkem dojet na hnojiště, nabrat hnůj, hnůj naházet na brambory a zahrnout).Když nehnojíš, tak je to dříve, ale zase nejsou ty brambory tak velké a není takový výnos.
A vykopání je také různé protože ještě před vykopáním celé plochy se brambory kopou na nedělní obědy (abych nemusel kupovat nové).

SADLIK

Zdravím.
Brambory sázím co nejdříve zjara, konec března až půle dubna, přikrývám netkanou textilií. Řádky 60 cm, v řádku 30 cm. Rýha 10 cm hluboká, do ní brambory očky nahoru a přikopat-10 cm nad brambory. Když se objeví nad zemí první zelené rostlinky hráběmi opatrně rozhrábnu zem, obnažím krčky rostlinek. Po týdnu znovu přikopu. Když rostliny dosáhnou velikosti, že se začínají dotýkat, pohnojím Kamexem a důkladně opět přikopu . Pak už jen od začátku června hledám praskliny a pod nimi opatrně vyndávám brambory. Na čisto kopu od poloviny června do konce. Ihned záhon opět pohnojím a sázím druhé brambory, které mám schované v chladu od jara. Sklízím konec září do půlky října. I druhá sklzen bývá dobrá. Náročnost na čas? Záleží na ploše, ale vzhledem k výnosu minimální, jestli tak do půl hodinky plus hnojení. Sázím 2× 50 brambor. A ještě něco, brambory zásadně myji po sklizni proudem vody a nechám den na slunci oschnout. Nekazí se a domů si nosím čisté . Po bramborách je pozemek vyčištěný bez celoročního pletí.
Přeji hodně úspěchů. Nadmořská výška 450 metrů.

Jakub Tlapal

Já se letos chystám poprvé na sázení brambor, tak sbírám informace, abych vůbec něco vypěstoval 😁 . Vloni jsme si s manželkou koupili malou zahrádku v kolonii, tak postupně začínáme s pěstitelstvím. O pěstování brambor jsem si našel pěkný článek na https://www.a­tlaso.cz/ , tak doufám, že informace dokážu zužitkovat a pod každou rostlinou bude víc než jedna brambora 😁 .