Kelt

Jaký máte názor na výrok profesora Hrbolka? Souhlasíte, nebo jste proti?

Profesor Hrbolek – známá postava z filmu „Marečku,podejte mi pero“ , řekl. " I skladník ve šroubárně si může přečíst Vergilia v originále". Tedy myslíte si, že každý člověk by se měl naučit cizí jazyk dokonale, bez toho, jaké vykonává povolání a zda ten jazyk bude k tomu potřebovat? Nebo jak to chápete? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Vypovídá to o tom, že ani vysokoškolské vzdělání nezaručí, že absolvent bude mít zájem rozvíjet se v jiné oblasti, než je obor jeho studia. Třeba technik se nebude zajímat o četbu v latině. Navíc humanitní obory mnozí neuznávají.

Jakékýkoliv doklad o ukončení studia je jen papír, na němž jsou určitá čísla. O čem ale vypovídají?

Nezaručují, že se třeba absolvent bude zdokonalovat v cizím jazyku, který neslouží k běžnému dorozumívání. Naopak zmiňovaný skaldník nemohl třeba z určitých důvodů studovat, zmoudřel, uvědomil si určité mezery, čte, učí se cizí jazyk, aby rozuměl i klasikovi. Má zdravý selský rozum, umí používat hlavu, hlavně chuť atd.

Jak napsal Jan Neruda: „Kdo chvíli stál, už stojí opodál“, slova určitě nadčasová. Proto je třeba stále jít vpřed, něco nového poznávat… kdo chce, každý může …

Další odpovědi
gecco

I skladník ve šroubárně by měl dbát o své vzdělání (jinak řečeno – dbát na sebe a nebejt blbej)…
Až se divím, že to v tom filmu ´prošlo´…
😉

Tom20

Určitě záleží,jestli to v povolání potřebuješ nebo ne,ale on to asi myslel jako všeobecnou vzdělanost,že máš možnost pochopit cizí literaturu,něco umíš a tak podobně 🙂

štamgast

Kolik jazyků umíš, tolikrát si člověkem.