bolak

Jaký máte názor na „určitě“ a „určitě“?

Jsou „určitě“ který mně osobně nevadí. Například když si někdo vsadí na koně a zeptá se kamaráda jestli si myslí že mu to vyjde a ten kamarád opravdu věří že ano a tak odpoví že „určitě“.
Pak jsou ale „určitě“, které vyloženě nesnesu, například když někdo někomu uvaří jídlo a zeptá se ho jestli mu to chutná, on odpoví že „určitě“.
Co vy,? Vádí vám to, nevadí, nebo jste to zatím ještě nezaznamenaly nebo je to jen můj pocit? Já si nepamatuji že by se třeba před 10 lety slovo „určitě“ používalo v tomto významu, nebo tomu tak bylo vždycky?
Doplňuji:
Kerberus: Ten druhý příklad co jste uvedla, mi nepřijde nepřirozený. Myslím že Pájo potvrdí :) Pokud jde o český jazyk, tak mluvnice mi vždycky šla bez problémů, chápu český jazyk a snad i rozumím češtině. Slovo „určitě“ má pro mě velmi podobný význam jako spojení „jsem si jistý že“.

Proto když se řekne že kůň určitě vyhraje, znamená to pro mě že ta osoba skutečně věří že dotyčný kůň může zvítězit. Když někdo řekne „určitě na to zapomenu“, opět s tím nemám problém. Ta osoba skutečně věří že by na to mohla zapomenout, ale co se týče toho jídla, tak otázka „Chutnalo ti to jídlo?“ a následná odpověď „Ano, určitě“, to je pro mě naprosto nestravitelný slovní obrat.

Pro mě osobně to zní stejně nepřirozeně a „frázovitě“ jako:
A: „Chutnalo ti to jídlo?“
B: „Ano, jsem si jistý že chutnalo“.

Ale možná že to slyším jen já a Pájo a že jsme prostě, promiň mi to Pájo :), divní.

Nejlepší odpověď
anonym

Ještě jedno spojení:Dcera-brácha,vyneseš za mě koš?Syn-nó,to určitě!

Další odpovědi
annas

Ptáte se na význam modální částice „určitě“. V češtině má tyto významy (ve staročeštině byly trochu jiné, ale to není předmětem vašeho dotazu).

  1. potvrzuje jistotu, význam jistě, rozhodně – určitě zítra přijdu.
  2. hovorově – pravděpodobně, patrně – určitě na to zapomenu, připomeň.

Proto, když někdo řekne, že mu určitě chutnalo jídlo, odpověděl správně – jistě = určitě.

Možná ne všichni vždy užijí „určitě“ správně, ale to je jiná věc. Reagovala jsem na váš příklad o jídle.

Pájo

Ten rozdíl přesně rozlišuji a vadí mi to stejně, jako Vám.
Rostu také při formulaci obchodníka:
„určitě ano!“
„to je úplně o něčem jiným“
„to umíme“

;)

hanny 2

Nevadí mi to a také to slovo používám i v takové situaci,kterou popisuješ jako 2.příklad,chápu to jako tvrzení,o kterém nemůže být pochyb /místo obyčejného „ano“/.

www

„Určitě“ nezáleží na tom kdy se toto slovo použije, ale na tom, kdo ho použije. Různí lidé mají různé „parametry“ na používání slov i slovíček a moc tomu nevěnují pozornost 🙂

Zdroj: Zkušenost

RQLM

ještě jedno určitě 🙂 a to používají zejména fotbalisti nebo hokejisti po zápase na začátku každý věty …
„Vyhráli jste těžký zápas, co si o tom myslíte?“
„tak určitěéé…“