Válek Petr

Jaký máte názor na podlahové topení kontra ústřední topení?

Odpovědi
Drap

Oboje funguje. Každý způsob má své výhody i nevýhody. Nejlepším řešením bývá použít oba způsoby v jednom domě.

mzm

Vyzkoušel jsem podlahové i radiátorové topení (to je asi smysl otázky, ústřední nejspíš znamená, že má jeden zdroj tepla pro celý dům/byt, což může být jak pro radiátory, tak pro podlahu, stejně tak radiátory i podlahové topení může být lokálně elektrické). Radiátory jsem měl plechové, kotel plynový std, podlahy dřevěné + koberce.
Podlahové topení mám vodní v anhydritu, topí TČ vzduch-voda. Povrch v jednom patře je ne úplně drahá plovoucí podlaha (papír), ve druhém kachličky. Na léto koberce.

Zatím se mi víc líbí to podlahové.

  • nižší teplota vody = nižší náklady na vytápění
  • vlemi příjemné postředí, pokud máte teplou podlahu
  • když je teplo od nohou, nepotřebujete tak teplo v místnosti, jak s radiátorovým topením, kde se teplo drží u stropu (kde je vám na nic) = další úspory
  • když si v zimně nechám v ložnici oblečení na zemi, ráno je hodně příjemně teplé. Boty odložené v předsíni na zemi taky zůstávají telpé – moc prima.
  • možnost podlahu i chladit (radiátory ne, ty se rosí, kapou, reznou,…)
  • i při potřebě dodat větší výkon se nevíří vzduch – méně prachu v prostoru.
  • nezabírá prostor
  • možnost použití účinnějších zdrojů tepla (kondenzační kotel, TČ)
  • výrazně větší setrvačnost a prakticky nemožnost mít jinou teplotu přes den a jinou přes noc. Tedy pokud je podlahové topení vodní zalité v podlaze. Pokud jde o elektrické, je setrvačnost výrazně menší.
  • nedá se tak hezky rychle usušit „něco“ na radiátoru
  • koberec na podlahovce je nevhodný
  • potraviny/nápoje odložené v kuchyni na podlahu se ohřívají, pokud nemají, kazí se. Třeba odložit pivo na podlahu je na nic. :)

Cena realizace mi přišla srovnatelná a vsadím se, že ty trubky v podlaze vydrží víc jak radiátory. Tedy pokud radiátory nebudou měděné, ty ale vyjdou výrazně dráž.

Pokud drap myslí, že si přitopím nějakým tím radiátorovým přímotopem, pokud chci, tak ano. To by mohlo fungovat. Na to mám v obýváku krbová kamna na dřevo.
U podlahovky nám nabízeli i jakési malé radiátory pod okna a do chodby napojené na stejnou vodu jak podlaha. To se mi ale moc nelíbilo a ani teď necítím potřebu tyhle radiátorky mít. Jednak to je to místo, které jsem nechtěl zabírat radiátorem, jednak je podlaha dostatečně výkonná, aby bylo doma teplo, navíc byly pekelně drahé (asi nerez).

Lamalam

Podlahové je také ústřední.

Michalmic

Myslím si, že záleží taky na místnosti, kde chceš mít takové či takové topení. Já jsem podlahové topení kupoval tady www.levnejsito­peni.cz/podla­hove-topeni, funguje jak by mělo. Podlahové topení ale mám v menší místnosti s menším stropem.

Michálek1245

Hodně záleží na tom, jaké jsou stavební dispozice místnosti, jaká je podlaha, jaké je zateplení a jaký je vkus obyvatelů. Nedá se prostě univerzálně určit, co je lepší nebo horší. My máme doma kvalitní podlahy od https://www.flo­orforever.cz/ a pod nimi podlahové topení, ale v některých místnostech máme klasické přímotopy. Prostě jak se to kde hodí. 😉

Drap

mzm: tak jsem to nemyslel. Měl jsem na mysli, že i za pomocí jednoho zdroje lze v jednom domě používat oba dva systémy. Před nedávnem jsem podobnou situaci řešil v rodině. Některé místnosti, jako obyvák, kuchyň, chodby a koupelny jsou vytápěny podlahovým topením a ložnice a dětské pokoje klasickými radiátory.

mzm

Jo tak jako někde podlaha, někde radiátor…
Zajímavé.
Oba systémy ale potřebují jinou teplotu vody. To tam je nějaký výměník? Nebo se tohle neřešilo?
Příjde mi, že na vytopení místnosti radiátorem je potřeba teplejší voda, ne? Zase pustit do podlahy třeba 45°C, tak se po ní nedá chodit. :)
Nebo jak to bylo řešeno?