SimakPida

Jaký máte názor na KSČM?

Myslím že lidé hodně rychle zapomněli čeho je tato strana schopná ikdyž pod kratším názvem.A co si myslíte o výsledcích letošních krajských voleb kde byli komunisté hodně vidět.
Doplňuji:
Prostě mám vůči nim averzi ačkoliv jsem v té době nežil,jsem ročník 1994.

Nejlepší odpověď
david22

Hodně lidí je volilo „na truc“, což je nezodpovědné. Dále důchodci a sociálně slabší, kteří chcou vyšší dávky.
Doplňuji:
Drap, barbakan: tentokrát jste mě zklamali. Jak se můžete zastávat strany, která má za sebou tolik zločinů? Navíc je to přece levicová strana – to nechápu. Doufám, že jste to nebyli vy, co je volili !!!

Další odpovědi
dudu

ad Drap, barbakan a Mosoj – chlapi jste moji vrstevníci, ale asi z jiné úrovně a proto máte, na rozdíl ode mne, jako syna bývalého živnostníka a vesnického kulaka diametrálně rozdílné zkušenosti. Přeji vám všechny ty nostalgické vzpomínky, ale pokud přihlédnete k níže uvedenému textu, pak Vás moc prosím – napříště mlčte, ba přímo držte hub-ústa!!

-- Podle ÚDV bylo v průběhu Komunistického režimu v Československu popraveno pro politické trestné činy 248 osob (247 mužů a Milada Horáková), asi 4500 osob zemřelo ve vězení a nejméně 282 při pokusu uprchnout přes železnou oponu. Dále v letech 1948–1989 zemřelo při výkonu služby nejméně 584 pohraničníků (jen 11 z nich však v důsledku střetu s narušiteli hranice).
Do vězení bylo z politických důvodů odsouzeno přes 205 000 lidí, do táborů nucených prací bylo bez soudu zařazeno asi 20 000 lidí a do Pomocných technických praporů z politických důvodů asi 22 000 osob. Do zahraničí uprchlo v letech 1948–1987 170 938 ob­čanů. ÚDV zdůrazňuje, že čísla nejsou konečná, mnoho materiálů se dosud nepodařilo zpracovat nebo prostě zmizelo, navíc statistiky nezahrnují některé nezákonné internace, utajené vraždy a lidi zemřelé na následky věznění po propuštění – lze předpokládat, že skutečné počty obětí jsou vyšší a že dosud uveřejněná čísla mohou být ještě upravena směrem nahoru.[17] Dále bylo podle Ústavu pro studium totalitních režimů jen v letech 1948–1953 uvězněno asi 200 mladistvých.

Podle ÚDV bylo v průběhu Komunistického režimu v Československu popraveno pro politické trestné činy 248 osob (247 mužů a Milada Horáková), asi 4500 osob zemřelo ve vězení a nejméně 282 při pokusu uprchnout přes železnou oponu. Dále v letech 1948–1989 zemřelo při výkonu služby nejméně 584 pohraničníků (jen 11 z nich však v důsledku střetu s narušiteli hranice).

Do vězení bylo z politických důvodů odsouzeno přes 205 000 lidí, do táborů nucených prací bylo bez soudu zařazeno asi 20 000 lidí a do Pomocných technických praporů z politických důvodů asi 22 000 osob. Do zahraničí uprchlo v letech 1948–1987 170 938 ob­čanů. ÚDV zdůrazňuje, že čísla nejsou konečná, mnoho materiálů se dosud nepodařilo zpracovat nebo prostě zmizelo, navíc statistiky nezahrnují některé nezákonné internace, utajené vraždy a lidi zemřelé na následky věznění po propuštění – lze předpokládat, že skutečné počty obětí jsou vyšší a že dosud uveřejněná čísla mohou být ještě upravena směrem nahoru.[17] Dále bylo podle Ústavu pro studium totalitních režimů jen v letech 1948–1953 uvězněno asi 200 mladistvých­.[18]

Doplňuji:
Zdvojení je záměr pro ty, kteří snad mají špatnou paměť!

mosoj

A čeho je schopná ? Jediná strana která má vnitrostranickou kázeň !!!
23 let po převratu už můžeš strašit tak děti v mateřské škole.
Jsem ročník 1946 kolik pamatuješ ty ?

Doplňuji:
Říkáte že je demokracie a nechováte se tak. Prostě volby takto dopadly tak je respektujte. Komunisty volilo vždycky nejméně 10 % občanů a strana která říká že s nimi vládnout nebude nemá nic společbého s demokracií.
Měli ji před 20 lety zakázat ale to také demokratické není, navíc by museli zakázat sami sebe a důvpdy které se tenkrát prezentovaly na zákaz nestačily. Pokud jde někomu jen o to přejmenování tak dovolte, to je víc než směšné. Smiřte se s tím, že voličů této strany bude stále více. Je to logický vývoj demokraticky pojatého volebního systému !!
Vemte také na vědomí že je diametrálně odlišná geopolitická situace ve světě proti padesátým létům minulého století.

Drap

Musím souhlasit s barbakanem. Jediná z parlamentních stran, které se vyhly velké kauzy s podvody, s neprůhledným financováním a s korupcí.

huxa

ale notak david22, drap má přeci naprosto pravdu, za komunistů žádné kauzy nebyly, řekl jsi proti nim na veřejnosti něco špatného a šel si sedět či tě policie mile ráda zmlátila…
a barbakan má též pravdu, za komančů, kdo byl komanč, měl se dobře, všichni měli práci, ovšem výše postavení nemuseli oproti dnešku nic dělat…
Lidé neviděli korupci, vraždy, … v televizi, protože komunisti jim to nevysílali.
DNES JE DEMOKRACIE! JESTLI TO NEDOKÁŽETE UNÉST, ZASTŘELTE SE! PRO NĚKOHO JE TA SVOBODA A VĚDOMOSTI NEÚNOSNÁ ZÁTĚŽ…
a co bude zítra? to závisí jen na nás… (resp. vás plnoletých a plnoprávných)
Doplňuji:
omlouvám se, zapomněl jsem odpovědět na otázku, nicméně můj vklad asi svědčí za vše…

ČERNOCH ZŮSTANE ČERNÝM, KOMUNISTA ZŮSTANE KOMUNISTOU, s tím hne jen smrt…

anonym

Právě naopak,lidé nezapomněli a proto ty letošní výsledky.
Doplňuji:
david22,říká ti něco Gestapo,SS,Wer­macht,Dachau,Oświęcim,Le­žáky,Lidice ?
To je ,proti komunistům,sil­ný odvar!

fcoop

Starého psa......znáte to.
Soudruzi zdatně podnikají,prachy přece nesmrdí,ale gró jejich ideologie je nachlup stejné,jako v dobách,kdy se popravovalo.
ČR a Bělorusko jsou jediné země v Evropě,kde existuje Komunistická strana.

Docela silná káva.

V tom odkazu – to je bonbónek – je to prostě důkaz o faktu,že existují lidé,co jsou ochotni vlézt třeba i čertu do (malý kvíz – uhodněte místo) –jen aby si zrealizovali své ambice.

A jakou mají soudruzi výzdobu – odkud já ty nástěnky znám?
Prostě – starýho psa.........atd.

http://aktual­ne.centrum.cz/do­maci/fotogale­rie/2012/11/30­/milos-zeman-a-jiri-dienstbier-na-slovicko-v-kscm/#utm_source=ch-toolbar&utm_me­dium=ff-centrum-cz&utm_campaig­n=link

BANAN93

Já jsem ročník 86 ,ale vidím všechny továrny a fabriky, které za kumunismu byly vybudovány a co se s nimi dělo po tom ????? Byly jen rozkrádány a drancovány a už toho „státního“ majetku moc nezůstává a kde tedy stát bude brát peníze když z něj jen dójeji, no od lidí, čěhož jsme víc a víc svědky

Co je na tom že někdo oškube stát o pár miliard a nic se mu nestane, ani nesloží svůj mandát (toho jsme svědky každý den ve zprávách) lobista přejede ožralej člověka a ujede a policie s ním dá kafe :D
Zákony zde neplatí pro všechny stejně a už se těšim na náš převrat
Doplňuji:
Huxa ano možná dnes v televizi vidíš některé kauzy, ale co se stane – nic, že zavřeli Rátha ???? Kradl taky a pak se jim z nějakého důvodu nehodil....... tak ho hodili přez palubu a zabili 2 mouchy jednou ranou … na oko to vypadá že se korupce řeší.....

A „demokracie“ dnes a denně vydíš jak jsou klidné demonstrace okamžitě rozháněny policii stejně jako za komunismu :D

jpau

Řeknu ti na to několik tvrzení, která si myslím můj názor dokonale vystihují:

Jediná strana, která nikdy nezměnila svůj program v průběhu svého působení.

Podle mého názoru strana, která prosazovala zločinecké ideály a měla by být, stejně jako DS z opačného spektra, zakázaná.

Prakticky nedovede vést fungující stát, protože neví jak. Volební tvrzení: „Dáme lidem práci!“ bez vysvětlení „Jak?“ podle mého názoru nemá žádnou cenu, stejně jako uměle zvedat záměstnanost na úkor úpadu technologické vyspělosti a inteligence (viz období před rokem 89).

Nesouhlasím s jejím (resp. obecně s komunistickým – ) postojem, aby se měli všichni stejně (tzn. dobře, prakticky průměrně), nerozumím tomu, proč by se měl Michal co je lenochod mít lépe než Pepa co pracuje 20 hodin denně.

Jako novodobá strana nezažila nikdy velké korupční kauzy, nejspíše proto, že nikdy neměla natolik dominantní postavní na to, aby se k nějaké korupci vůbec dostala, popř. aby se o to vyplatilo (z pohledu médií) zajímat. Samozřejmě si drží některé své členy z dob minulého režimu, kteří byli pěkné svině, což si myslím, je horší.

Na závěr, je to jen můj názor, samozřejmě. Každý si může volit koho chce a má na to svaté právo (a nemůžeme ho kvůli tomu soudit, že strana co propaguje je dobrá, špatná, na hovno). Jen prosím, nebuďte ovce ať to nedopadne jako v krajích, kdy chtělo asi 70% lidí změnu a tak ze samého zápalu zvolili ty stejné, špatné, lidi pouze z nespokojenosti s celostátní politikou…

anonym

Nemám žádný názor, ale komunisty bych nevolila ani za nic. O tom dopadly volby nemám tušení a ani se nezajímám.

venkovan

Tihle odkrytí komunisté mi zas tak moc už nevadí. Horší jsou ti, co se schovávají za demokratická hesla, a dělají vše, aby demokracie ve společnosti byla potlačena. Stačí se jen malinko zajímat o možnosti veřejnosti získat oficiálně materiály o hospodaření obcí, na snahy o okleštění práv na informace atd. Nebo aby měli ze svých funkcí větší výhody než jim přísluší atd.
Nesmíne zapomenout, že my známe stalinistickou komunistickou stranu. Skoro bych řekl, že se z nic dnes dělá strašák, aby lidi tolerovali současný společenský nepořádek.
Popravdě – kdyby vládnoucí politické strany řádně pracovaly pro normální lidi, tak by komunisti se už dávno vytradili do propadliště dějin. Jenže, vše spěje k tomu, že se lidem jen oživují ty „lepší“ vzpomínky.
Je to vidět i z tvého dotazu – nehledáš příčinu, proč lidi komunistu volí. A podléháž iluzi, že lidi po nich tak moc touží.
Tak to není. Je to víc jako výraz beznaděje nad očekáváním, že sestav sopolečnosti skutečně zlepší.

Fienir

Dost voličů si pamatuje dobu před 1989 a volili letos KSČM. Myslím, že ta doba nebyla zas tak hrozná, jak říkají někteří antikomunističtí fanatici.

anonym

Když čtu takové příspěvky, jako od pusinka 5O, jde mi mráz po zádech. Zadarmo zdravotnictví, žádné dluhy, žádná korupce a všichni měli práci? Nic nikdy nebylo zadarmo, korupci si mohli komunisti nechat patentovat neboť jí dovedli všude, kde se dostali k moci k dokonalosti a povinnost pracovat byla jen uměle udržovaná situace, která odnaučila lidi vážit si pracovních příležitostí, snížila pracovní produktivitu a odnaučila lidi využívat pracovní doby k práci, s címž se dodnes potýkají všichni kdo začali podnikat a jejich hlavní problém je v lidech-zaměstnancích, a jejich „kafíčkách“ a rozkrádání . Lidi, vzpamatujte se! Jak dlouho byli u moci i v demokracii socani a kde jsme? Za komunistů byste tady ani nemohli skuhrat na poměry! Pokud nejste bezmocní, nemocní, staří- vezměte svůj život a budoucnost do vlastních rukou a postarejte se o sebe a když vám to půjde, vytvořte pracovní příležitost i druhým. To vám tento systém umožňuje, nic lepšího zatím nikdo nevymyslel a neuvedl v praxi. A můžete při tom oprávněně nadávat na jednotlivé politiky, ale věřte, že ti, které tady jmenujete, to nejsou. Ani mezi nimi není žádný Němec.

anonym

myslim ze lide kteri je dnes voli se tehdy meli celkem dobre, lichvari z nich netahali posledni korunu, protoze do zprav se nedostavali zadne zpatne zpravy a v televizi jeli jen optimisticke a budovatelske filmy meli asi i lepsi naladu nez dnes. Na politiky se tolik nenadavalo (nesmelo se)… no proste bylo vsechno „lepsi“, protoze je uplne jedno co spatneho se deje, dulezite je, pro stastny zivot staci nevedet o tom 🙂 … proste chteji tu sladkou nevedomost zpet.
Doplňuji:
jinak navzdory obecnemu povedomi o zlych komunistech musim rict ze na to mam trochu chladnejsi pohled. Je mozna pravdou ze tehdy byl nas trh sobestacny, socialni otazku resili komuniste sice naprosto demotivacnim zpusobem presto ale ke spokojenosti vetsiny lidi bez cile a bez jakyhkoliv schopnosti. Otevrenim svetu jsme dosahli jen toho, ze si nas ten svet pridal do seznamu odbytist pro sve produkty (takze utracime za kdovi co a kapital posilame za hranice at uz jde o telefony, pocitace, software, televize, nebo auta). Svrhavani komunistickych rezimu je pro demokraticky svet velmi vyhodne, otevre se levny bazar s ruzne osvedcenymi firmami, znacky, ktere se osvedcily nejlepe nam dnes uz davno nepatri. Sam trochu pochybuji nad tim, co jsme vlastne tou sametovou ziskali … 1/ svobodu slova 2/ moznost svobodne vycestovat (pokud tedy nenarazite na viza) 3/ … uz nevim. Seznam toho co jsme ztratili by byl mozna krapet delsi a na prvnim miste by byla asi hrdost na svou zem.

kelley

Když lidé vidí, čeho je schopná současná vláda, nezbývá jim než volit KSČM z čirého zoufalství… (a někteří z nich, co KSČ zažili si některé věci pamatují – téměř 100% zaměstnanost, zdravotnictví zdarma, levné bydlení apod… se sentimentem ovšem zapomínají na to špatné, to uznávám – cenzura, omezené cestování, nedostatek spotřebního zboží…). Tato strana v opozici poněkud podřimuje a není o ní moc slyšet, takže se spoustě lidí jeví jako jediná, která není namočená v žádných aférách.
Nedělám si iluze, i kdyby nakrásně vyhrála volby na celé čáře, že by byla schopná v tomto státě něco zásadního změnit, když obyčejní lidé ani politici nejsou ti, co ve skutečnosti vládnou. Světu vládnou finanční giganti a nadnárodní korporace.

led

Hodnotíte myšlienku, alebo ľudí?
To, že KSČM dostalo toľko hlasov ukazuje na nespokovnosť občanov so súčasným riadením štátu vedúcimi politickými stranami.
Neznamená to ale, že chcú návrat do 50-tych rokov minulého storočia.

„Mám averzi…“
K odsúdeniu, nestačí mať len akési sprostredkované informácie, ale treba preštudovať fakty, oboznámiť sa aj s vplyvom politickovojenského a hospodárskeho rozdelenia sveta na 2 hlavné tábory.
Ak vidíte ľadovec, uvedomte si, že vidíte len jeho vrchol a zvyšok 90% je pod vodou, ten už nevidíte.
„Mám averzi…“
Zabúdate na to množstvo statočných a obetavých radových členov, ktorí i za cenu svojho zdravia, či života prispeli určitým spôsobom k rozvoju Československa. Ľudí z obdobia prvej republiky, počas 2.svetovej vojny (mrtvych, ranených i tých, čo prežili v bojoch proti fašizmu), z obdobia povojnovej obnovy vojnou zničeného hospodárstva i statočne pracujúcich i v neskorších rokoch.
Odsudzujte, tých, ktorí zneužívali svoju moc a ktorí zneužívajú svoju moc i dnes bez ohľadu na farbu trička.
Máte voči nim averziu. Máte averziu aj voči napríklad Alexandrovi Dubčekovi, ktorý prešiel v stranických funkciách až po tú najvyššiu? Hovorí vám niečo meno senátora USA Josepha McCarthy a jeho honby na čarodejnice? A čo generál Marshall a jeho plán obnovy Európy – naozaj išlo len o obnovu Európy alebo cez peniaze amerických firiem (tie si pri tom aj pomohli a vybudovali odbitový trh) postaviť hrádzu prenikaniu SSSR a jeho vplyvu do Európy? “USA si touto hospodárskou pomocou zabezpečil vplyv a prestíž v Európe“ (ak nebudete spievať s nami, nepomôžeme vám).
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Jo­seph_McCarthy
http://www.no­vinky.cz/kultu­ra/79636-jak-skoncil-v-americe-hon-na-carodejnice.html
http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Mar­shallov_pl%C3%A­1n

Politické chyby, vraždy, pracovné tábory – to nikto nepopiera, boli, nemali byť. Žiaľ boli súčasťou pokračovania vojny konvenčnými zbraňami (2.svetovej) do „studenej vojny“ medzi dvoma politickými tábormi, dvoma ideami.
Preto ešte raz zopakujem:
Odsudzujte, tých, ktorí zneužívali svoju moc, a tých, ktorí zneužívajú svoju moc i dnes bez ohľadu na farbu trička.

strapanka

Ziadna strana – ak nema zlocin v stanovach a programe – nie je schopna ziadnych dobrych, ani zlach veci. Toho su schopni len LUDIA!!!! A taki sa najdu v kazdej strane, nech ma akykolvek ludomily program.

david22: nikoho sa nezastavam, spoznaj trochu historiu a potom sud. niet krutejsieho tvora na svete, ako je clovek ☹
Zial, od homo erektus k homo sapiens mame este veeeelmi daleko. Cest vynimka, verim, ze vestia lepsiu buducnost.

Doplňuji:
Na spestrenie – dodavam, ze aj ked je to z ruska, hovori sa o ostatnych 1000 rokoch a je to celkom podobne, ako v ansich malych krajinach:

http://www.you­tube.com/watch?v=wb8-HJiBURI

pusinka50

V životě jsem nebyla v KSČM a ještě nikdy jsem je nevolila. Letos poprvé (!) jsem je chtěla volit, ale můj okres Prahy volby neměl. Bohužel. Tobě fakt nestačí se dívat, co tam Nečas, Kalousek a ten šišlavej němčourek provádějí??! Občas si něco o tom pročti na internetu, pro začátek navrhuji např. www.blisty.cz, občas si kup noviny a občas se dívej na zprávy. Kdyby za komunistů byla táže korupce a rozkrádání státu jako se děje dnes, tak by tu v r. 1989 sametové revoluce nebylo NIC. Měli jsem práci, sociální jistoty, zadarmo školství, nízké daně, žádné poplatky u lékaře, jistý důchod, 77 miliard na důchodovém účté a ŽÁDNÉ DLUHY!! Teď máme 1,5 bilionu dluhu, vše je rozkradeno, rozprodáno, zprivatizováno, nemáme tu žádné fabriky, žádné zemědělství, tahle země za vedení současných pravičáků a pana Kalouska se už nikdy nevzpamatuje, prostě to musí vzít do rukou levicové strany, aby aspoň něco pro lidi zachránili. A ty si přečti životopis Kalouska, jestli chceš, tak ti ho pošlu na meil, víš o tom, že to byl původně taky levičák jak hrom??? Ale kam vítr, tam plášť, šikovnej kluk, tak dlouho opruzoval se svojí chemicko-technologickou školou, tak dlouho se motal ve funkcích, ze kterých ho pokaždé vyhodili, až se konečně ujal vlády nad NAŠIMI A TEDY I TVÝMI penězi a BŮH S NÁMI !

Bedy

KSČM považuju za normální parlamentní politickou stranu, která není opřena různými skandály, jako například ČSSD či ODS. Uvidíme, co ukáže v krajích.
Jediné, co mi na KSČM vadí, jsou stalinističtí komunisté jako třeba Semmelová nebo Grospič.
Jinak komunisté nejsou nijak nebezepčeni, strašení komunismem je spíš už přežitek. Realizovat to, co tu bylo před 23 lety, by bylo dnes nemožné. Už jen kvůli tomu, že neexistuje Sovětský svaz a jeho politika.

M.

To je tak, že k volbám chodí spíš ta starší generace, která zde nejspíš byla plně spokojena.

Damiana

Žádný. Každé seskupení, které má svého vůdce a dostane se k absolutní moci se vždy projeví tak, jak umí. Je úplně jedno jak se jmenuje. Pořád musíme za vším hledat konkrétního člověka, partu lidí, kteří zastávají nějaký názor. Ano, když se „plácá do větru“ – poslouchá se to docela dobře, ale jakmile je rozhodnuto, na sliby se zapomene a zase jde jen o koryta. Ať si říká kdo chce, co chce. Proto nevěřím, nemám ráda a neuznávám žádné spolky, které nějak manipulují s davy od straníků až po církev – všechno je politika, všechno je boj o moc.

panxnotdead

No je to s prominutím v prdeli, neměli se k tomu vůbec dostat.

honza19hk

rozhodně lepší komunisti než ODS a pravice.Ti už nadělali dost průserů.

RyuzakiKate

Hehe, no tak za náš kraj je předsedou této strany zároveň náš zástupce, už jsem ho i viděla na billboardech, no krása… A ty povinné „stmelovací“ výlety na začátku roku byly taky úžasný. Od začátku roku máme úplně po*ranej školní řád: začínáme už v 7:50, přestávky pětiminutové, takže člověk přejde ze třídy do třídy a už začne další hodina, tudíž se nestihne zregenerovat a ani s prominutím vychcat a co mi přijde nejhorší? Každej den musí někdo z nějaké třídy CELEJ DEN vysedávat na chladný chodbě, aby mohl otevřít příchozím, protože teď se chodí předním vchodem, který je vzdálenější od skříněk, než ten zadní – logické. Naštěstí to pro nás maturanty neplatí, ale i tak ty lidi lituju…

huxa

pusinka-dluhy nebyli, ale nebylo víc věcí… jak často jsi se dívala na TV či si koupila nějaké časopisy, dle svého výběru v kterých jsi se mohla dozvědět o dění na celém světě? (kromě toho, co zase dokázal sovětský svaz…) Nazval bych tě děvkou-prodáváš svou svobodu, pár tisícovek měsíčně ti stojí za tvou svobodu…

dudu

Něco vzpomínek na ta neviňátka:

  • v roce 1964 jsem končil devítiletku a v mých spisech se nacházel přípis z obce a místního JZD, že je žádoucí, abych pracoval na polích zkolektivizovaných mým rodičům a proto jsem neměl jinou šankci, než si vybrat odpovídající zemědělské povolání – něco jako novodobý nevolník.

Po ukončení školy jsem však v roce 1968 dostal z družstva vyrozumění, že zatím nemají pozici odpovídající mému vzdělání a bylo mně nabídnuto místo závozníka na traktoru.,

  • otec byl v roce 1961 vezněn proto, že nechal podle LV nakácet ve vlastním, ovšem tehdy v tzv. družstevním lese dřevo na novou vazbu domu, kam nás vystěhovali a který byl celý v havarijním téměř neobyvatelném sta­vu.

Snad není třeba pokračovat, že ano vy tři bratři v rudém triku!!!

annas

Ad dudu, také jsem za socialismu zažila své. Už jsem to několikrát v minulosti zmiňovala. Nerada si to připomínám …

Ztožňuji se s tím, co je uvedené v odkazu
http://www.bles­k.cz/clanek/zpra­vy-20-let-od-revoluce/95987/zi­vot-v-socialismu-to-byla-legrace.html

Je třeba, aby i mladí poznali, jak to v minulosti ve skutečnosti vypadalo a jak se žilo … Vyšla kniha MÝTY O SOCIALISTICKÝCH ČASECH: Ukáznění pionýři, žádní bezdomovci. Žáci se dozví o socialistických bludech …

mosoj

No dudu měl jsem tě za inteligentnějšího člověka, chápu tvoji zahořklost, ale nařizovat si od tebe abych držel hubu nenechám.
To by jsi musel nastolit opravdu tu vládu jedné strany. Nějak si protiřečíš. Také bych mohl jmenovat co se stalo mému otci a jak jsem musel poslouchat jednu stranu, ale větší gaunery než vládnou dnes hned tak nepohledáš. Jo a v roce 1968 bylo tzv. „pražské jaro“ tam už to tak kruté nebylo! Pokud jsi něco pociťoval tak to bylo jenom díky tvým spoluobčanům a jejich „čestné“ povaze.

david22

Promiň mosoji, ale tentokrát se musím uživ. dudu zastat. Vláda jedné strany byla za komančů. Tehdy se pravicové strany volit nesměly, zatímco teď máš svobodu ty komanče volit.

anonym

dudu, ani nevíš jak ti rozumím… lidská paměť je krátká- bohužel…

huxa

banan93-ano, ale alespoň ukazují v TV, že něco takové probíhá… a něco jiného je naprosto nenásilná demonstrace (dnes se proti nim nic nedělá) a něco jiného demonstrace na kterou zavolají policii pořadatelé…

anonym

Ano, právo na demonstraci umožňuje až tento systém. Pokud ovšem nebude u vesla někdo takový, jako soudruh Paroubek, který i na sokromém pozmku, na schválené akci předvedl násilný zákrok moci. V r. 2005, kdyby vaše paměť byla kratší než krátká.

strapanka

Nic nie je len cierne alebo biele, alebo vy ste? Zazila som ako mlada matka rodiny aj socializmos, aj „demokraciu“, vela viem aj od otca. Bol za socializmu aj vo vazeni (nie za trestny cin – rok si odsedel, ze zacal stavat dom bez stavebneho povolenia), nikdy strannikom nebol a aj tak sme 4 z jeho 7 deti vystudovali vysoke skoly. Nikto nam nikde nezakazoval davat prihlasky ani noic podobne. Moizno sa to niektorym angazovanym antikomunistom stavalo, ale normylnym ludom nie, to postatne su len kydy tych, ktori zo skol zutekali alebo sa na ne nedostali.
Je na povazenie, ze dokonca aj moj otec, vzdy antikomunista, po 20 rokoch „slobody“ spomina na socializmus zvacsa v dobrom, aj ked nezabudne dodat, ze sa medzi politikmi (ale nie medzi oibycajnymi ludmi) vtedy diali fakt zle veci . A teraz sa nedeju?

anonym

Milá „strapanka“ co dodat? Jsi dcera svého otce…postavili ste si dům za bývalého režimu, vystudovali jste, co vám tehdy chybělo? Co vám vlastně chybí dnes? Chtěla byste pro svoje děti bývalé časy? Upřímně, prosím!

david22

strapanka: Nikdo vam nezakazal davat prihlasky. Ano, pokud jste jim nevadili tak ne. Ale jini nemohli vystudovat, napr. z nabozenskych duvodu. A to je spatne. Vyznani jednotlivce ma byt svobodna vec a v tom mj. vidim zlocinnost komunismu, ze omezoval svobodu vyznani.

anonym

Největší zločinost komunistů byla v nesvobodě slova,výběru politického směru, cestování, náboženského vyznání, podnikání a bylo toho ještě hodně…

led

„Největší zločinost komunistů“, Bohemica tu vám musím trochu oponovať. Formulovava by som to ako „Největší zločinost lidí zneužívajícich politckou stranu KSč a státní zťízení na vlastní obohacení“ to neboli komunisti vo vlastnom význame slova ale pseudokomunisti, tak ako dnes sa nazývajú demokratmi, socialistami, lidovcami a či členmi iných parlamentných strán ale v skutočnosti v prvom rade si hladia svoje záujmy – krásne slová zakryjú všetko -.
„nesvoboda slova“ dnes už sa môžte beztrestne vyjadriť? Riskujete to? Nie môžte sa vyjadriť len po určitú úroveň a medzi určitými ľuďmi. Ak by to nebola pravda tak by predsa neboli zákonom zakázané politické strany, policajne usmerňované zhromaždenia a podobne.
…a je toho ješte hodně…
Tento problém máme aj na Slovensku. Dokonca aj v „najdemokratic­kejšom štáte sveta“, ktorý pre istotu svojich politických väzňov drží mimo vlastného územia.

anonym

led, promiňte, ale chápu vaše vnímání komunismu, jako časů bohabojných pro Slovensko. Nikdy se Slovensko nemělo tak dobře jako v těch časech.

led

Bohemica,chápať to tak môžte, ale v tých časoch som ja žila v Československu a pozerám tými očami.
Moje srdcu najbližšie mestá a miesta sú od Ašu po Čiernu nad Tisou…

huxa

a právě toto lidé chtějí teď vyměnit za pár korun…

david22

Samozřejmě naprosto souhlasím.
A ještě jedna zajímavost. Za komunistů se nedalo volit pravicové strany. Na rozdíl od té doby dnes může kdokoliv volit komunisty. Tak kde je potom spravedlnost?

led

david22
trochu úsmevu do vašich citátov:
„Za komunistů se nedalo volit pravicové strany“
mohli sa voliť aj pravicové strany, to nebolo zakázané… ale tie strany neboli. Tie malé straničky, ktoré vtedy jestvovali, boli ako farári – štátom podporovaní…
Ak dnes komunisti dostanú platné hlasy voličov, prečo sa hneď všetci (všetci?) rozkričíte proti nim?
„Na rozdíl od té doby dnes může kdokoliv volit komunisty. Tak kde je potom spravedlnost?“

david22

Moment, kde berete jistotu, že pravicové strany bylo možné hromadně volit? Co já vím(v té době jsem nežil, tak jen z vyprávění), volby byly fraška. Ti, co nevolili KSČ, byli minimálně podezřelí.

Vychází to i z logiky věci. V r .1968 i později měli lidé na režim averzi, chtěli změnu. Pokud by bylo možné tyto strany volit, pravděpodobně by získaly většinu a převálcovaly by KSČ. Poté by nastaly velké změny v řízení státu. A sice směrem doprava. Nenastala by ani sametová revoluce, jelikož by to nemělo význam. Nic takového se ale nestalo. (navíc tento pokus převálcovaly vojska Waršavské smlouvy – další argument zrůdnosti této ideologie)

Jednoduše shrnuto: v 50., 60. letech nebylo možné se lehce vymanit z režimu. Pokud by to šlo, dávno by tu přece nebyl.

anonym

david22, uvažuješ správným směrem, ale je to tak trochu vytržené ze souvislostí. Komunisté převzali násilím tuhle republiku jako jeden z nejrozvinutějších a nejvyspělejších zemí světa. Komunisti ukradli všechno, co šlo a pod jejich hospodařením a hrůzovládou se tahle země dostala do ostudy. Rok 1968 byl nadějný, ale samozřejmě invaze spřátelených vojsk atd. Ale hlavní problém nastal potom- prověrky, sedmdesátá a další léta. Na členství v jiné politické ( a samozřejmě komunisty schválené) straně se čekalo v pořadníkách. A nejít k volbám? I na smrtelné posteli, tě dostihli komisaři s urnou. Volby byly povinnost, volit někoho jiného než komunisty z těch profízlovaných dvou dalších povolených stran, byl čirý nesmysl.

led

Ano david si nevšimol vo svojom spravodlivom rozhorčení tieto malé slová:
„mohli sa voliť aj pravicové strany, to nebolo zakázané… ale tie strany neboli. Tie malé straničky, ktoré vtedy jestvovali, boli ako farári – štátom podporovaní…“
Ďakujem Bohemica, že ste mu ich vysvetlili.

huxa

Ano strapenka, nicméně bylo hodně komunistů a tak jako se česko lišilo správou od slovenska se lišili i školy ředitel od ředitele.
I můj dědeček už na to zlé zapomněl a na staré kolena volí komunisty, bohužel… se vším respektem toto nazývám senilitou.
jak zní rčení „podvedeš mě jednou, hanba tobě. Podvedeš mě dvakrát, hanba mě“

anonym

huxa, ty vždycky překvapíš, někdy – jako právě u tohoto příspěvku, i přjemně!

huxa

děkuji :)

Drap

Nechci vést polemiku s jednotlivými názory. Každý máme svou pravdu. To proč Mosoj, barbakan a já jsme odpověděli, tak jak jsme odpověděli má jednoduchý důvod. Všichni tři jsme v té hrozné době žili a můžeme srovnávat. A myslím že ani jeden z nás se nepodílel ma chodu a řízení bývalého režimu.

anonym

Ano, já v tom bývalém režimu byla nucena žít také. rozhodně jsem se nepodílela na jeho chodu, spíše naopak jsem se zapojila do disentu, čímž jsem samozřejmě ohrozila vlastní rodinu a děti. Ale hlavně kvůli nim- dětem jsem to dělala. Dnes žije syn mnoho let ve Skotsku, dcera i já děláme co nás baví a uživí a přesně jak tady kdosi ( huxa) říkal, nikdo z nás, naší rodiny ani okolí by jsme tenhle pocit a jistotu a svobodu za pár peněz nevyměnil.

huxa

proč nechcete diskutovat? myslím si, že kvůli výměně názorů tato otázka vznikla. Dobrá tedy, zavřeli komunisté někoho z tvé rodiny? Znárodnili vám něco? A byl jsi ve straně?

led

Aj keď toto nie je diskuzná stránka, ja vám odpoviem za seba:
„zavřeli komunisté někoho z tvé rodiny?“
priamo nezavreli do väzenia, ale jestvovali práce napríklad „trať mládeže“, VSŽ kde sa podielali na odčinení svojej viny aj z našej rodiny.
„Znárodnili vám něco?“
nie , nemali čo
" A byl jsi ve straně?„
nie, aj keď pre moju dôslednosť v práci sa pokúšali ma prave z toho titulu znemožniť a zdiskreditovať. Kde sú teraz tí "uvedomelí novembroví štváči (ináč ich neviem nazvať)“ akosi ich dnes už nikde nevidno, splnili svoju úlohu a zmizli v prachu dejín. Ja som tu stále, za mňa hovoria činy a nie sladké reči.
PS.
treba si uvedomiť jednu základnú poučku:
Pokiaľ budú jestvovať medzi ľuďmi triedne rozdiely, bude jestvovať aj triedny boj."

david22

Fienir: naneštěstí byla tehdy doba horší :( Což dnes popírají někteří komunističtí fanatici.

david22

ge0rge: odbytiště pro své produkty? Vždyť my v součtu více vyvážíme, než dovážíme. Za posl. 20 let tu nastal obrovský technologický pokrok a spousta našich výrobků teď odebírá západ. Vem si jenom, kolik vyráběla Mladá Boleslav aut tehdy a jaké kvality a kolik teď? To se nedá vůbec srovnat. Pořád jsme na tom lépe. A je tu vyšší životní úroveň:http://www.za­komunistu.cz/

huxa

a ještě menší příspěvek, má učitelka dějepisu to vystihla jasně: „ne všichni mají peníze a jistoty, ale nikdy by se člověk neměl vzdávat svobody, to je to, čeho si má každý z nás nejvíce vážit“ a nezapomínejte, kolik lidí jen kvůli hloupé svobodě slova přišlo o život (zářný příklad Jan Hus). Dnes si můžete kázat jaké náboženství chcete, říkat vtipy o presidentu a poslancích, …

huxa

jo, ejště dodám barbakane :) za komančů existovali také koncentrační tábory (uranové doly se jim říkalo a říká) nicméně, to chce otevřít oči a nebýt zaujatý tím, jak se tobě za komančů a dalším tisícům lidé dobře žilo…

david22

barbakan: Samozřejmě, ale to je fašismus. Můj názor je ten, že současný systém, byť není bez chyb, je nejmenší zlo.

huxa: souhlas – za komančů byly stejné problémy, pouze se vše tutlalo. Ekonomika fungovala uměle. Zaměstnanost se udržovala uměle
a to díky tomu, že spousta zboží odebíral Sovětský Svaz. Dnes už by to ani nešlo, protože tam nejsou prachy a na západě bychom s naším zbožím byli velmi málo konkurenceschopní.
Spousta lidí se flákalo, produktivita mnohonásovně horší než teď. Ohled na ekologii velmi malý.
Dále nesvoboda, političní vězni, čím dál větší technologické zpoždění oproti západu, nelogické zákazy, političtí prominenti...­..pokračovat bych mohl dlouho…

huxa

přesně david22. pamatuji si ještě, jak mi děda vykládal, že zdejší JZD splnilo pětiletku jen na 80% a dostalo takového zdrba, že už plnili plánovanou produkci na 120–150% a to jen proto, že jde byli rozumnější komunisti, kteří byli ve straně jen, aby se jejich děti někde uchytili na vyšších postech a hodně podceňovali možnou produkci :)

huxa

barbakan-když jsem u Osvětimi, říká ti tedy něco pracovní tábor, StB, Weber, který musel resignovat kvůli tomu, že byl němec, Jan Patočka, Václav Havel a další stovky a tisíce lidí, kteří pracovali či podepsali chartu 77?

Damiana

Huxa – Havlem se radši moc neoháněj, chápu, že Vám s ním ve škole vymývají mozky, jako nám kdysi s Gottwaldem, ale je to tak nastejno…

huxa

jde vidět, že už máš hodně let školní docházku za sebou, už se nemusíme učit falešné data osvobození, klady sovětského svazu, apod. (když si někdo udělá ale špatně zápisky, jeho problém). Nejsem ještě tak mladý a Havla jsem zažil, byl to správný člověk na správném místě a do politiky by mělo jít více takovýchto lidí, hodně mi připomínal stylem a chováním Kryla a konec konců i Landu

Damiana

Promiň huxo, ale nevíš vůbec o čem píšeš. Učíš se stále to samé, neboj. Jen jsou tam jiná jména. Přesně, jak píše led.

david22

Damiana: v pohodě, v pohodě, po kotníky ve vodě.

(to se jen snažím odlehčit tuto zatěžklou diskuzi :) )

led

Mám pocit že takéto vyznanie s inými menami som už počula… ktorý rok to len bol 1918,1938, 1945, 1968, 1989?

Damiana

Přesně tak led.