zjentek

jaký máte názor k tomu, že za Hitlera nebylo tak zle? (dnešní novinky.cz)

Doplňuji:
mosoj: po této neděli, tzn. na nový měsíc(nov) či den dva po něm..
..znát odpověď, nepalcuju ty špatné

Nejlepší odpověď
anonym

Nepřekrucuj, anketa rakouského deníku cituje, že „Nebylo všechno jen zlé“ – viz odkaz. (Menší počet mrtvých a umučených, než v podrobených zemích, ale likvidace židů i pokrokových sil apod.)
Pokud je to z hlediska přežití za extrémních podmínek války, pak možná.
Ale kus žvance za cenu okupace, ztráty státu, branné povinnosti ve Wermachtu, totality a ztráty svobod, to už lze aplikovat na podmínky v zoo, kde je zvíře sice v kleci, ale dostává pravidelně svou krmnou dávku.
Stejně tak obhájci české totality opomíjejí okupaci sovětskými vojsky a podobné hlasy se ozývaly i na obhajobu fašistického Slovenského štátu, jenž byl na podobné rovině, jako Rakousko, – po anšlusu vlastně vazalské území 3. Velkoněmec­ké říše.

Zdroj: http://www.no­vinky.cz/disku­se?id=311802&ar­ticleId=/zahra­nicni/evropa/295577-za-hitlera-nebylo-tak-zle-mysli-si-skoro-polovina-rakusanu.html&sec­tionId=742

Další odpovědi
Ar

  1. U rakouských obyvatel je to trochu jiné, než u národů jiných okupovaných států.
  2. Dnes je 2 světová představována jen jako holokaust židů a cikánů, to pak může u některých, kteří se o plány Hitlera nezajímají připadat, jako ne tak úplně hrozné, protože oně přeci nejde.

Možná by i u nás nedopadla podobná anketa moc odlišně pokud by se zvolila ta „správná“ skupina obyvatel, kteří budou odpovídat v anketě.
Zkuste se pro zajímavost zeptat mladých co to byl Generalplan Ost a ten by se nás býval hluboce dotýkal. Pokud by se tato zůdnost uskutečnila, možná by hodně dnešních neonacistů nebylo ani na světě.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ge­neralplan_Ost

jirkajirka

Hitlera posoudit nemůžu,nežil jsem v té době. Mohu ale posoudit komunisty a to co se dnes vlévá mladým lidem do hlavy o komunistech tak si mohu myslet že za Hitlera to mohlo byt taky trošičku jinak.

Funna

nejsem ani rakušan, ani pamětník…myslím, že ptát se na tohle na českém netu lidí, co v té době ani nežili je dost bezpředmětné…

led

Komu, kedy a kde? Tri základné otázky ktorými treba doplniť otázku.
Ak za dobro chápete znalosť odpovede Prečo? Prečo (oficiálna) rasová neznášanlivosť…, prečo fyzická likvidácia chorých a ďalších „nežiadúcich“…, prečo je arijec povolaný vládnuť a ostatní mu slúžiť, viď práce nacistických vedcov…
A ostatné – bol to život vo sfanatizovanom ekonomicky a vojensky silnom štáte všetkými silami sa pripravujúcom na totálnu vojnu.
To naozaj nebol až taky „zlý“ život.

Janko Jesenský – Koncentrák

Smiech vylúdil mi gardistický znak…
Ty sa nám smeješ? Čaká ťa koncentrák!

A zvážnel som. Tvár zatiahol mi mrak…
Teba to mrzí? Čaká ťa koncentrák!

Hnevom som vzbĺkol. Sčervenel sťa rak…
Ach, ty sa hneváš? Čaká ťa koncentrák!

A bol mi žiaľ. Prúd sĺz mi kalil zrak…
Plačeš nad byvším? Čaká ťa koncentrák!

Jedno mi bolo, už či tak, či tak…
Nenadchýnaš sa? Čaká ťa koncentrák!

Na stráž! revem a ruku zdvihol ľak…
Ty pokrytec si. Čaká ťa koncentrák!

Čakám len, kedy ma už trafí šľak…
Ty čakáš spásu? Spasí ťa koncentrák!

badisko

ty se asi hodne nudis ze ?
Doplňuji:
proc by jim nebylo dobre …to co je dobre pro jednoho nemusi ale byt dobre pro jineho..cert vi jakym smerem by se svet ubiral kdyby ten posuk vyhral..

mosoj

Ale klidně. Záleží kde myslíš. V Německu určitě. Proto se také dostal a udržel u moci- Bylo po světové krizi, Hitler dal lidem v Německu práci a bylo dobře.
Co z toho ale vzniklo dále, je druhá otázka.
Další otázka je, jestli víš vůbec na co se ptáš !

Bičiště

Literát Franz Werfel (10.9.1890 v Praze – 26.8.1945 v USA) napsal v USA kam utekl před Hitlerem poselství Německému národu: Němečtí lidé, víte k čemu došlo vaší vinou a spoluvinou v letech 1933 až 1945? Víte, že to byli Němci, kdo povraždili miliony a miliony mírumilovných, nezáludných, nevinných Evropanů pomocí metod, nad nimiž by se musel stydět i sám ďábel? Tyto hrůzné činy však nespáchala hrstka několika zločinců, nýbrž opíraly se o celek německého národa. V této strašlivé hodině zkoušky může Němcům pomoci jen to, že se rozpomenou na své „světce a velké mistry“. Jen oni z vás mohou sejmout tu hanbu.
Tento text odtelegrafovala do Evropy Americká kancelář pro válečné informace za účelem jeho zveřejnění v německých novinách.
V podobném duchu psal i do německých emigrantských novin vydávaných v N.Yorku: … zhroucení Neměcka je událost, jež má Němcům připomínat, že byli posedlí ďábelským duchem. Tomuto národu nezbývá nic jiného, než cesta vnitřní očisty od kolektivního zločinu.
Werfel měl jasno. Bohužel takových ubývá.