annas

Jaký mají původ a význam rčení, která pojmenovávají zimu?

Např. Zima jako na viddrholci, mráz jako samec, venku je žabárna.

Znáe ještě některé jiná pojmenování pro mrazivé dny?

Nejlepší odpověď
hanulka11

zima jak v ruským filmu, mrzne až to praští,sněhu jak na Kamčatce ,

venku je žabárna …to čtu a slyším prvně

Vidrholec… Podle Českého etymologického slovníku Jiřího Rejzka se prý původně jednalo o název lesa na cestě z Českého Brodu do Prahy, který býval skrýší loupežníků. Původ jména je nejasný, pochází zřejmě z němčiny, základem druhé části je výraz Holz (dřevo). Na dnešní význam možná působila i lidová etymologie – asociace se slovy vítr a holý.
http://www.uj­c.cas.cz/odde­leni/index.php?pa­ge=dotaz_tydne

Další odpovědi
vagra

Samec-základem je,že se u řady živočišných druhů samci starají sami o sebe a tím pádem jsou silní/mohutní/a zároveň postrádají něhu/teplo/odtud „mráz jako samec“-silný mráz
Vidrholec-Jungmanův slovník uvádí-fidrholec-znamenalo větrné místo na kopci.Vzniklo patrně jako hříčka ze slov vítr a holý.
Žabárna-místo,kde je hodně zima.Žába je tvor studenokrevný a žabárna je místo,kde je hodně žab, ale na studenosti toho místa,se vůbec nic nemění.
Naši předkové by řekli,že mráz může být jako křen,zima jako břitva,až to skučí,nebo až to kvičí.
Pro zajímavost:
Jak pozná Eskymák, že mrzne?
Když se mu v zatáčce zlomí pes.:-)

Zdroj: z-http://www.roz­hlas.cz/radio­naprani/archiv/?p_po=1­829