elektrikář

Jaký mají provozní dosah radio stanice CB

Musí na ně být nějaká licence???

Nejlepší odpověď
dědapetr

CB vysílačky pracují ve frekvenčním pásmu 27 MHz. Vysílání v CB pásmu je v ČR povoleno na základě tzv. generálního povolení, které vydává Český telekomunikační úřad. CB radiostanice může pracovat na 40 různých kmitočtech – kanálech.

Dosah CB vysílačky
Ruční CB vysílačka má dosah řádově kilometry, ve volném prostoru až desítky kilometrů. CB vysílačka do auta, která je napojena na dobrou CB anténu na střeše, má dosah desítky kilometrů a ve volném prostoru mnoho desítek až sto kilometrů, vše záleží na poloze, odrazu sginálu a počasí.
http://www.ra­diostanice-vysilacky.cz/ra­diostanice/cb-radiostanice/
http://mve.ener­getika.cz/kri­zove-situace/CB-radiostanice.htm

Zdroj: http://www.go­ogle.cz/search?sou­rce=ig&hl=cs&rlz=1G1GGLQ­_CSCZ291&q=do­sah+radio+sta­nice+CB&btnG=V­yhled%C3%A1v%C­3%A1n%C3%AD+Go­ogle

Další odpovědi
Ar

Na klasické CB být licence nemusí. Dosah stanice je rozdílný, zaprvé samozřejně zleží na značce (kvalitě) staničky, jaká je anténa a hlavně poloha odkud se vysílá. Pokud budete někde v Krkonoších tak za příznivých podmínek se „doboucháte“ až do Brna a bez „topení“ (je sice zakázané, ale plno lidí na něj jede).Jinde zase bude problém spojení přes kopec. Pak musí přijít na řadu kolega a „přerelátkovat“ Osobně mám nejdelší příjem ze severního kavkazu ,ale to bylo z jara kdy jsou atmosférické poruchy a pak je možné brát i takovýto dálkový příjem, jako kdyby ten rusák seděl u mě na zahradě. Tyto poruzch byvají pravidelně z jara a na podzim. Tak koupit staničku a začít „brejkovat“
Doplňuji:
Ano jak píše Fesoj topení je zesilovač. To je taková hantýrka. Ono toho je u CB více co je potřeba se v hantýrce naučit, pak je člověk jak splašený, kdaž na něho někdo něco pak vybafne.
Brejk = žádost o vstup do hovoru
Přerelátkovat znamená, že když se nemohu spojit s někým, ským potřebuji najdu dalšího který má možnost se spojit s oběma a přeříkává nám to co jeden říká druhému, kteří se nedokážou spojit.

fesoj

topení=zesilovač

Rocker

Ar-co je to topení,které je zakázáno?