Lucky Joe

Jaký má význam/původ rčení „Mluvit jako bible ?“

Nejlepší odpověď
annas

Záleží, jak se na bibli díváme. Původ se nedovíme. Někdo vyslovil a ujalo se.

  1. Bible je mistrovské literární dílo, které člověka seznamuje s historií, jazykem atd. Takže z tohoto pohledu plní bible funkci vzdělávací – různé citace, výroky atd.
  2. U věřících je možné toto rčení chápat, že někdo někoho přesvědčuje o stvoření světa, o zázracích, legendách atd. Bible plní funkci přesvědčovací.

Obecně bych shrnula, že muvit jako bible = přeneseně: být pro někoho autoritou, mluvit učeně, třeba „nepřirozeně“ apod. .

Ale dá se brát i ironicky, dělat ze sebe chytrého.

České pořekladlo: „sedlákovi vidle, knězi bible“.

Další odpovědi
Pepa25

Význam: mluvit učeně (zdroj: SSJČ). Etymologii zajisté doplní annas …

Drap

Znamená to že mluví uceleně. Má zcela jasno, nepřipouští žádné námitky. Mluví uceleně.
Původ je zřejmě lidový.

da ny

Mluví nejen uceleně, též pravdivě, věrohodně a k lidstvu (ke všem lidem).

anonym

Laik musí fungovat podle 2000 let staré řádové psychologie v podobenství – dogma,historie je alternativa k mocenským posedlostem křesťanů.
Doplňuji:
DŘÍVE NÁLEŽELO VZDĚLÁNÍ JEN KNĚŽÍM!!ALE JE DOBRÉ TO ZNÁT.

ahold

Proč zde pokládáš stejnou otázku 2×?