annas

Jaký má význam legenda našich předků „Kdo dojde na konec duhy, najde tam poklad“? Proč vznikla?

Došla někdy naplnění?

Nejlepší odpověď
vagra

Bylo 12. června roku 1771, když nádeník Jan Koch řečený Janota zahlédl v podemletém břehu potoka jakési lesklé předměty. V domnění, že se jedná o mosazné knoflíky, je odnesl dětem na hraní.
„Mosazných knoflíků“ si povšiml židovský obchodník a od dětí je po krejcárku koupil. Poznal totiž, že se jedná o zlato. Když začal po původu mincí pátrat, došlo i prostým vesničanům, že nepůjde o mosaz, ale o takzvané „duhovky“ – keltské mince – zlaté statéry, které se čas od času nalézaly po dešti na polích, a lid proto věřil, že padají z duhy.
Nález ovšem povzbudil hledače pokladů k dalšímu pátrání a v konečném důsledku tak byl pro archeologii přínosem, i přes smutný úděl většiny duhovek. Sedm set metrů od vesničky Podmokly nedaleko Skryjských jezírek dnes stojí malý pomníček s vytesaným letopočtem 1771.

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:Y6zgMMtgCA­EJ:zena-in.cz/clanek/tam-kde-konci-duha/kategori­e/spolecnost/ru­brika/podpora%40ze­na-in.cz+Skr%C3%B­Dv%C3%A1+se+na+kon­ci+duhy+poklad&cd=4&hl­=cs&ct=clnk&gl=cz

Další odpovědi
Myšák V.

Jěště podoknu, že hraním myslel hru zvanou blechy.Je to největší poklad nalezených mincí v zemi české.
A výslech vesničanů znamenal bití na stolici a represe.Mince se přetavili.