annas

Jaký má význam a původ gesto vztyčeného prostředního prstu v zatnuté pěsti?

Pokud byla podobná otázka položená, omlouvám se, hledala jsem v liště, ale nenašla.

Dnes se toto gesto považuje za vulgární …

Nejlepší odpověď
vagra

Toto gesto vzniklo v době stoleté války v krvavých bojích mezi Anglií a Francií. Angličané měli ve své armádě výborné lučištníky, skvělé střelce působící svým nepřátelům nemalé ztráty. Francouzi, jakmile někoho z nich zajali, okamžitě mu usekli dva prsty, které lučištníci potřebovali k napnutí tětivy – prostředník a ukazovák. Není tedy žádným překvapením, že angličtí lučištníci před bitvou, chráněni jízdními rytíři a pěchotou, pokřikovali na nepřítele a ukazovali své zdravé prsty. Ironicky vztyčili dva, později jen jeden prst v zatnuté pěsti. Toto gesto se zachovalo podnes, avšak jeho původní posměšný význam se postupem času změnil na vulgární. Asi těžko byste dnes věřili člověku, který vás obšťastní tímto posunkem, že vám chtěl pouze sdělit, že může napnout tětivu.

Zdroj: http://www.zby­nekmlcoch.cz/in­fo/co_znamena/co_zna­mena_gesto_zved­nuteho_prostred­niku_v_zatnute_pes­ti_jaky_ma_vyz­nam_.html

Další odpovědi
rynek878

Toto gesto vzniklo v době stoleté války v krvavých bojích mezi Anglií a Francií. Angličané měli ve své armádě výborné lučištníky, skvělé střelce působící svým nepřátelům nemalé ztráty. Francouzi, jakmile někoho z nich zajali, okamžitě mu usekli dva prsty, které lučištníci potřebovali
k napnutí tětivy – prostředník a ukazovák. Není tedy žádným překvapením, že angličtí lučištníci před bitvou, chráněni jízdními rytíři a pěchotou, pokřikovali na nepřítele a ukazovali své zdravé
prsty. Ironicky vztyčili dva, později jen jeden prst v zatnuté pěsti. Toto gesto se zachovalo podnes, avšak jeho původní posměšný význam se postupem času změnil na vulgární. Asi těžko byste dnes věřili člověku, který vás obšťastní tímto posunkem, že vám chtěl pouze sdělit, že může
napnout tětivu.

Zdroj: http://www.zby­nekmlcoch.cz/in­fo/co_znamena/co_zna­mena_gesto_zved­nuteho_prostred­niku_v_zatnute_pes­ti_jaky_ma_vyz­nam_.html