jirka F

Jaký má velký mráz ve stratosféře vliv na ozónovou vrstvu?

Četl jsem článek, který říká, že teploty ve stratosféře nad Arktidou jsou letos rekordně nízké, klesají prý až k – 90°C, a pak tam bylo, že to vede k ničení ozónu, ale moc jsem to teda nepochopil. Jak velký mráz ve stratosféře může ničit ozón?

Ps: myslím že globální otepování způsobené člověkem je podvod protože CO2 vůči oceánským proudům nemá šanci a dělo se to už mnohokrát v hystorii.

Nejlepší odpověď
Klaproth

Moc se mi to nezdá, ozon je při nízkých teplotách stabilnější než při vyšších.

Další odpovědi
Kepler

Samotný pokles teploty ve stratosféře na ozónovou vrstvu nemá, ale vytváří příznivější podmínky pro reakci halogenovaných uhlovodíků (freonů) s ozónem, tedy jeho ničení. Je prokázáno, že přítomnost organických halogenovaných sloučenin nebo samotných halogenů fluoru, chloru a bromu blokuje reakce vedoucí ke vzniku ozonu, protože halogenové atomy přednostně reagují s atomárním kyslíkem i s molekulami o­zonu.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ozonov%C3%A1_vr­stva